Napsali o mně

Koblasa dojel smykem druhý při Světovém poháru v Itálii

Brno – Ukázal, že náročné podmínky mu sedí. Český paralympijský reprezentant Ivo Koblasa přidal na Světovém poháru v cyklistice v italské Corridonii po pátém místě v časovce stříbro v deštivém silničním závodě.

Závodník Favoritu Brno obsadil stříbro v silničním hromadném závodě v italské Corridonii. | Foto: archiv Iva Koblasy

Voda udělala z technicky náročného okruhu místy kluziště. „Ivo technické pasáže projížděl v plynulém smyku obou kol, ale vše zvládl na výbornou, nástrahy okruhu a výkonnost soupeřů si hlídal až do úplného závěru, kde svedl tvrdý souboj s Kanaďanem, o výsledku musela rozhodnout až cílová kamera,“ uvedl jeho trenér a otec Ivo Koblasa senior.

Závodník z Černé Hory na Blanensku skončil druhý za mistrem světa Chernovem z Kanady a před dalším favoritem Australanem Hicksem. V úterý ráno se jezdec Favoritu Brno přesunul s trenérem Jaroslavem Bláhou do belgického Ostende na další podnik Světového poháru.

 

Ivo Koblasa v novém českém rekordu sedmý na mistrovství světa ve stíhacím závodě!

 

V holandském Apeldoornu bylo ve čtvrtek zahájeno mistrovství světa v dráhové cyklistice, kam  odjeli i tři reprezentanti České republiky – Ivo Koblasa (C2), Jiří Bouška (C4) a Josef Kaňkovský (C4).

Ivo Koblasa dnes nastoupil ke své první disciplíně – stíhacího závodu jednotlivců na 3 km a v něm se mu podařilo zajet nový český rekord, který Ivo zlepšil o celých 6 vteřin časem 3:48,515!! I přes takto výborný čas to stačilo „jen“ na sedmé místo vzhledem k obrovské konkurenci, která se v Apeldoornu sešla.

Pro zajímavost tento čas by znamenal v roce 2015, kdy se na stejném místě a na stejném velodromu v Apeldoornu konalo také MS v dráhové cyklistice, zisk zlaté medaile!! Takovým tempem se rozvíjí výkonnost jezdců ve světové cyklistice handicapovaných.

Ivo se připravuje pod vedením trenéra Jaroslava Bláhy, který mimo jiné dlouhé roky trénoval i české reprezentanty bez handicapu, a tak jsme se ho zeptali na shodnocení Ivova výsledku:

„S výsledkem Iva jsem moc spokojený. Podařilo se mu zajet skvělý čas, jen škoda, že to není pár stupínků výše ve výsledcích. Ale je vidět, že Ivo je dobře nastavený a že se nám podařilo ho dostat tam, kam jsme chtěli. Já tam ještě nějaké rezervy vidím, ale samozřejmě mám radost!“

IMG-20190314-WA0012

EP V PRAZE: ZLATO PRO ANTOŠOVOU A KOBLASU!

Hvězdně obsazený Evropský pohár handicapovaných cyklistů v Praze na Strahově zastihl ve skvělé formě české sportovce. Kateřina Antošová a Ivo Koblasa si ve svých kategoriích dojeli pro zlaté medaile. Dařilo se i ostatním tuzemským jezdcům.

 

Tradiční dvoudenní akci (29. a 30. září) hostil už podeváté pražský Strahov a opět se zde setkala špička české i evropské cyklistické scény. Podle organizátorů – SK Praha Nutrend Specialized a Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců – se závodů zúčastnilo téměř sto sportovců z patnácti zemí. A při pohledu do startovní listiny jednotlivých závodů se rozhodně bylo na co dívat!

Do středoevropské metropole zavítali například šestinásobný paralympijský medailista Michal Teuber či mistr světa z Pierre Senska, oba z Německa. Nechyběli samozřejmě ani zástupci českého reprezentačního výběru. O co nejlepší výsledky bojovaly Ivo Koblasa, Kateřina Antošová, Patrik Jahoda a další.

Hlavní závody všech mužských i ženských kategorií se na více než tříkilometrovém okruhu uskutečnily v sobotu 29. září. Druhý den dopoledne byla na programu atraktivní časovka. Vynikajících výsledků dosáhlo hned několik českých jezdců. V mužské kategorii C2 zvítězil ostřílený reprezentant Ivo Koblasa a hned za ním se na stříbrné příčce umístil Michal Stark. Dařilo se rovněž Patriku Jahodovi, který bojoval v kategorii H1 a dosáhl na skvělé druhé místo.

Bronzovou radostí po svých výkonech oplýval také Tomáš Mošnička (H3) a jednoho z nejvýznamnějších výsledků kariéry se dočkal Tomáš Mastík, který časovce v kategorii C5 dojel na druhém místě a v celkovém součtu bodů skončil třetí. Mezi ženami byl nejvíce vyhlížen výkon velezkušené Kateřiny Antošové. Ta pečlivě ladila formu a chtěla na EP v Praze dosáhnout na co nejlepší umístění. To se také podařilo a díky svému výkonu v časovce v kategorii WH3 slavila zisk celkového prvního místa.

„Jednou je člověk dole, jednou nahoře. V prvním závodě jsem měla smůlu, kdy se mi uvolnilo kolo a po jedné ostré zatáčce jsem skončila na zádech. V časovce se to otočilo a byla to Anička Oroszová, která měla technické problémy a já nakonec vyhrála. To jsem už jela trochu opatrněji a dávala si větší pozor v zatáčkách, ale na vítězství to stačilo a já jsem za to moc ráda,“ přibližuje své dojmy z obou víkendových závodů handbikerka Kateřina Antošová.

„Co se týče samotného Poháru, tak musím pořadatele pochválit, jak to měli na Strahově dobře zorganizované. Přitáhli sem spoustu zajímavých a úspěšných jezdců. I ze zahraničí! Pro mne osobně to bylo výborné zakončení už tak úspěšné sezóny,“ dodává Antošová.

Jubilejní 10. ročník pražského Evropského poháru by se měl v roce 2019 opět uskutečnit na svém tradičním místě na Strahově.

Úspěšné Ostende

Vynikající výsledky českých handicapovaných cyklistů v úvodním závodě světového poháru v Ostende pokračovaly i během silničního závodu, který se jel v daných kategoriích v průběhu soboty a neděle.

V sobotním programu se představili jezdci kategorií handbike a tricykl. Výborný výsledek zopakovala Kateřina Antošová, bronzová medailistka z časovky, když vybojovala ve spurtu silničního závodu 4.místo. Opětovný zisk bronzu ji unikl o vlásek z důvodu karambolu se Slovenkou Ankou Orozsovou, který ji v cílové rovince zbrzdil a Katka se již nedostala do potřebného zrychlení před cílovou páskou.

Svůj výsledek z časovky vylepšil a o tři příčky ještě posunul Václav Antal a jeho 7. místo v závodě světového poháru je v kategorii H3 nejlepším umístěním českého závodníka za posledních 10 let. Nutno dodat, že na startu kategorie H3 stála bezmála čtyřicítka závodníků včetně současné absolutní špičky, což Václavův výsledek staví do ještě lepšího světla. A jaké byly dojmy českého závodníka v cíli? „ Snažil jsem se uviset se špicí závodu co nejdéle. Byl to mazec. Oni jednou neuvěřitelné tempo! V závěru závodu mi trochu došlo. Ale i tak je to super výsledek.“

V kategorii tricyklů se dařilo Jiřímu Hindrovi o něco méně než v časovce, kterou vyhrál, ale i tak zajel v silničním závodě kvalitní páté místo.

Na své si přišel v neděli i závodník kategorii C2 Ivo Koblasa. Ivo se snad konečně dostává z vleklého zdravotního problému, který jej letos v únoru zastavil i při účasti na mistrovství světa na dráze v Riu de Janeiru. Vidět to bylo v silničním závodě, kdy se mladý český závodník držel se špicí závodu, nechyběl v úniku osmičlenné skupiny a v závěrečném spurtu pro sebe urval čtvrté místo. Zvítězil Australan Hicks, druhý skončil Rus Gilmutinov a bronz si z Ostende odváží Kanaďan Chernove.

Světový pohár v cyklistice handicapovaných bude pokračovat druhým kolem v holandském Emmenu ve dnech 6.-8.7.2018

Koblasa osmý na světě ve scratchi

Osmé místo ve schratchi spojených kategorií C1, C2, C3 vybojoval handicapovaný reprezentant České republiky Ivo Koblasa.

V dramatickém závodě, jehož rychlostní průměr byl 47,41 km si mladý závodník Favoritu Brno a České asociace tělesně handicapovaných cyklistů počínal velmi dobře a po osmém místě ze stíhacího závodu a desáté příčce ze závodu na 1 km mu náleží další umístění v prestižní světové desítce.

Foto: Lukáš Thun

23.03.2018_Paracycling_FM_0037-XL

Koblasa osmý ve stíhačce

 

Český handicapovaný reprezentant Ivo Koblasa obsadil na úvod dráhového světového šampionátu handicapovaných cyklistů v Riu de Janeiru osmé místo ve stíhacím závodě jednotlivců na 3000 metrů časem 3:57: 983.

Závod kategorie C2 vyhrál kanadský závodník Tristen Chernove.

„Ivo je bohužel ve stíhačce slabší, před odjezdem prodělal chřipku“ informuje z olympijského velodromu trenér Lukáš Thun a dodává, „ale uvidíme jak zvládne zítra svou disciplínu 1 kilometr a také rozjížďku scratche, kde by běl být poměrně silný“

Výsledky ZDE: http://paraworlds2018.veloresults.com/pdf/mc2ip3.pdf

Mundial de Paraciclismo de Pista

Koblasa bral i díky Dalerovi dvě stříbra

Brno – Povedenou sezonu zakončil příznačně na stupních vítězů. Hendikepovaný cyklista brněnského Favoritu Ivo Koblasa vybojoval minulý týden dvě stříbra na Japan Para-cycling Cupu v japonské Šizuoce, kde uspěl v kláních na jeden a tři kilometry. Zároveň se seznámil s dějištěm cyklistických závodů letní olympiády v roce 2020.

25.11.2017

Brněnský hendikepovaný cyklista Ivo Koblasa.Foto: Archiv Iva Koblasy

Na třech kilometrech navíc stanovil časem 3:54:53 nový český rekord kategorie C2. Rychleji dojel pouze domácí jezdec Kavamoto Schota. „Závod na tři kilometry byl velmi náročný. Konkurenti se na mě pořád tlačili. Udržel jsem ale na soupeře náskok padesáti metrů, což je skvělé,“ radoval se rodák z Černé Hory na Blanensku.

Koblasovi v Šizuoce konkurovali především domácí jezdci. „Připravují se na olympiádu, takže objíždějí závody s různými cyklisty, aby zjistili, kdo je v nejlepší formě,“ povídal nejúspěšnější člen české cyklistické výpravy na loňské paralympiádě v Riu de Janeiro.

Právě v Riu minulý rok doplatil na neznalost závodního prostředí. „Jsem moc rád, že jsem si podmínky v Japonsku vyzkoušel a vím, co mě čeká. S tratí jsem moc spokojený. Pořadatelé ji ale plánují před startem paralympiády ještě rekonstruovat,“ popsal.

Český jezdec těžil v Japonsku i ze zkušeností kouče Jiřího Dalera, který v roce 1964 na olympiádě v Tokiu vybojoval zlatou medaili ve stíhacím závodě. „Trenér Daler mi poradil, co můžu od závodů v Japonsku očekávat. Řekl mi, že je dráha až za Tokiem a není přímo v centru. Věděl jsem tak, do čeho jdu,“ pochvaloval si Koblasa.

Poslední klání závodní kariéry pak v Šizuoce absolvoval šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek. „Udělali jsme větší rozlučku, na kterou přišli i Němci a Poláci a závodníci z Jižní a Severní Koreje. Společně jsme si zahráli bingo, ve kterém jsem ale bohužel nic nevyhrál,“ usmíval se Koblasa.
Zdroj: https://brnensky.denik.cz/ostatni_region/koblasa-bral-i-diky-dalerovi-dv...

Tokio 2017

V japonském městě Shizuoka proběhl testovací závod na dráze velodromu IZU, na kterém se pojedou všechny dráhové disciplíny na paralympijských hrách v roce 2020.

Do Japonska odletěl český závodník Ivo Koblasa, který se bude o nominaci na paralympijské hry Tokio 2020 v následujících letech jistě ucházet. Iva doprovází na dráze v Japonsku doprovází i Jirka Ježek, který se nejen naposledy „sveze“ na závodní dráze, ale rovněž na velodromu IZU předává svému mladému kolegovi cenné rady a zkušenosti.

V závodě na 1 km s pevným startem obsadil Ivo pěkné druhé místo a umístil se mezi japonským dvojblokem vítězem Aizonem a třetím Kawamotem.

PROJEĎTE SE OČIMA AFRICKOU SILNICÍ u Pietemaritzburgu... s Ivem Koblasou.

Právě dnes dopoledne (jak vidíte) tam tenhle 24letý kluk z Blanenska pádil v časovce při mistrovství světa paralympijských sportovců na kole k výtečné 7. příčce na světě.

A to má plány ještě vyšší...

A jde si za nimi. Neošidí ani den, ani kilometr, ani žádné cvičení, nezbytné v tréninku. Překonal před lety dětskou obrnu, překonává její následky pořád. Vytrvale, důsledně.

Bylo nám ctí, že neváhal a pomáhal - protože má pochopení mezi zdravými sporty nejen pro honičky na kole - už při premiérových inlajnových závodech školáků na Blanensku (nad kterými jiní, později se kasající, ohrnuli nos), a pomáhal i při zrodu a trénincích našeho rychlobruslařského, inlajnového a cyklistického klubu SPEEDSKATING Moravský kras-NowiS TEAM...

Takhle dnes svištěl Afrikou při časovce. A teď ho tam čeká ještě závod pelotonu. Ivo bojuje o svoji první silničářskou medaili z tohoto MS. Ale na velodromu už na ně opakovaně dosáhl. A jeho cíl: Paralympijské hry 2020 Tokyo / JPN, co nejlepší reprezentace...

Je 1. září. A tak otázka: Jaké jsou vaše sportovní cíle - také reprezentativní, podepřené náročností při každodenním tréninku?

Víc: https://www.facebook.com/zuzana.koblasova.9/videos/1398985700156356/

Ivo Koblasa chce v Tokiu napodobit Dalera

23. 08. 2017

Na odrážedle jezdil dřív, než dokázal obstojně chodit. Cyklistika je pro něj jediným sportem, kterému se kdy věnoval. Možná i díky tomu patří dnes Ivo Koblasa k nejlepším handicapovaným cyklistům na světě, což dokázal už v mnoha závodech. Dal si za cíl napodobit legendárního Jiřího Dalera a získat v Tokiu 2020 zlatou medaili. Teď ho ale čeká mistrovství světa. I tam chce uspět.

Vaše jméno je neodmyslitelně spojeno s cyklistikou. Čím si vás získal právě tento sport?

„Kolo bylo pro mě především kompenzační pomůckou od mého útlého věku, na odrážedle jsem jezdil dříve, než jsem dokázal obstojně chodit. Postupně se z kompenzační pomůcky se stala vášeň, protože kolo mně začalo bavit a díky němu jsem začal poznávat nové kamarády.“

Nezkoušel jste se prosadit v nějakém jiném sportu, než právě v cyklistice?

„Ne, od malička jsem byl na kole, proto se kromě cyklistiky nevěnuji jinému sportu, jen v zimě rád rekreačně lyžuji na sjezdovkách.“

Máte za sebou i značnou řádku úspěchů, který je pro vás ten úplně největší?

„Na kole jsem již získal několik medailí z mistrovství světa a to jak na dráze, tak i na silnici. Nejvíce si určitě považuji zisku titulu vicemistra světa v silničním závodě na mistrovství světa v Jižní Karolině v Grenville.“

Jak vzpomínáte na svůj první start na paralympijských hrách? V čem je to jiné než třeba mistrovství světa?

„Mým prvním startem byla paralympiáda v Londýně, která mě úplně vtáhla do sportovního dění. Hlavním rozdílem je především divácká kulisa, kdy při zaplněných tribunách na dráze v Londýně běhal úplně mráz po zádech.“

Když už jsme u MS, jaké máte ambice pro nadcházející světový šampionát?

„Pro letošní rok je naším plánem zisk medaile z mistrovství světa, bronzovou medaili jsem již vybojoval na MS 2017 na dráze v Los Angeles, čímž jsem získal klid do další přípravy a na letošní mistrovství světa na silnici odjíždím ve velmi dobré formě, po tvrdé přípravě s ambicí urvat opět nějakou medaili. Pokud by to byl zisk titulu mistra světa, potom by to bylo naprosto skvělé, ale nepředbíhejme, protože konkurence je skutečně velmi silná a početná.“

Cyklistika je velmi populární sport a konkurence je, jak říkáte, veliká. Jak si ve světovém měřítku podle vás stojí čeští handicapovaní cyklisté?

„Čeští cyklisté patří k absolutní světové špičce, výsledky Jirky Ježka a nyní i moje, kdy vedu světový ranking, jen potvrzují tuto skutečnost.“

Vaši reprezentační kolegové Patrik Jahoda a Jiří Hindr mi shodně napsali, že jejich snem je získat duhový dres pro mistra světa. Máte podobný sen, nebo sníte o něčem úplně jiném?

„Víte, každý sportovec sní o zisku titulu mistra světa, znamená to zanechat určitou českou stopu na tom nejprestižnějším místě. Velmi rád bych ho získal, a to jak pro sebe, tak i pro realizační team a naši skvělo zemičku.“

Jaký je vlastně váš handicap a jak moc vás v cyklistice omezuje?

„V dětském věku mně byla diagnostikována DMO společně s těžkou formou epilepsie a levostranným ochrnutím, která se postupně nedala medikamenty zvládnout, proto jsem podstoupil v šesti letech operaci mozku, tzv. calosotomii (oddělení obou hemisfér mozku od sebe). Po operaci nebylo dlouho zřejmé, jestli budu chodit, natož jezdit na kole, ale pomoc rodiny a lékařů mě vrátila zpátky a já opět začal jezdit, byť jen rehabilitačně. Postupně jsem se zlepšoval, až jsem se dostal do formy, kde jsem nyní. Na světě jsem jediným cyklistou s tímto kombinovaným postižením.“

Kdy zhruba začíná vaše příprava na sezonu a jak vypadá?

„Spíš je otázkou, kdy končí, protože když skončím silniční část někdy v říjnu, tak mám 2 týdny volna a následně již zahajuji přípravu na vídeňské dráze na zimní dráhovou sezonu, z které plynule přecházím po najetí silničních objemů v březnu do závodů na silnici. Ročně najedu cca 17 000 km, v to počítám kilometry na dráze i na silnici.“

Reprezentační trenér Viktor Zapletal o vás říká, že jste velmi talentovaný. Co je u cyklistiky kromě talentu potřeba, aby se člověk vyšplhal až mezi světovou elitu?

„Především rodinné zázemí a štěstí na dobré trenéry, potom taky trošku toho štěstíčka na závodech, kdy byť jen drobný úspěch vás motivuje v dalším tréninku a závodění.“

Čemu se věnujete ve svém volném čase, pokud vám nějaký zbývá?

„Ve svém volném čase rád zajdu do kina na dobrý film, v zimě jezdím lyžovat na sjezdovkách. Rád jsem na počítači, který je pro mě spojením s mými fanoušky.“

Máte nějaký oblíbený závod, trať, na kterou se rád vracíte?

„Ano mám, a tím je silniční závod v městečku Elzach v Německu, kde jsem již vyhrál závod Světového poháru a několik evropských pohárových závodů. Pokud mně to závodní program umožní, každý rok se do Elzachu vracím. Protože se rád poměřuji i se zdravými cyklisty v rámci českého, moravského poháru, ale také cyklomaratonů, potom musím vzpomenout i výborně organizovaný Krakonošův cyklomaraton v Krkonoších a dříve pořádaný cyklomaraton Král Šumavy.“

A co sportovní vzor, prozradíte?

„Protože svoji přípravu směřuji k paralympiádě v Tokiu 2020, mým největším vzorem je pan Jiří Daler, olympijský vítěz z roku 1964 právě z Tokia. Je součástí mého realizační týmu trenérů a je mně nápomocen kromě dalších týmových trenérů v přípravě. Pevně věřím, že příští rok společně poletíme prozkoumat závodiště v Tokiu.“

Tereza Kubíčková

 

Ivo Koblasa je český paralympijský reprezentant v cyklistice. V této sportovní disciplíně už dosáhl titulu Vicemistra světa, z dráhového MS už si odnesl tři bronzové medaile, ze silničního jednu stříbrnou a jednu bronzovou. Ivo v dětství prodělal mozkouvou obrnu, kvůli čemuž má oslabenou levou polovinu těla. Musí tedy používat speciální pedály a většinu odpracovat pravou nohou. Žádná z komplikací, které Iva potkaly, jej však neodradily od toho, aby šel za svým cílem. Tím je momentálně titul Mistra světa a medaile z Paralympiády v japonském Tokiu.

 

Váš nejnovější úspěch je stříbro z belgického Ostende. Jaké další závody jsou momentálně před vámi?

Nyní o víkendu cestuji do Kolína nad Rýnem na evropský pohárový závod. V sobotu mě čeká časovka a následně v neděli silniční závod v ulicích Kolína nad Rýnem. Závody v Německu mám velmi rád díky skvělé divácké kulise, ale také velmi dobré organizaci. Letos pojedu ještě na pohárový závod do německého Elzachu, kde je 18 km horská časovka – mně osobně hodně vyhovuje.

Vaše forma jde neustále nahoru – udělal jste nějaké změny v tréninku?

Především jsem začal aktivně spolupracovat s trenérem Jaroslavem Bláhou, který řídí moji dráhovou přípravu. Silniční přípravu pak dává dohromady můj tatínek také s panem Bláhou a výsledkem spolupráce bylo opětovné získání bronzu na mistrovství světa v Los Angeles v březnu 2017. Mám rozšířený realizační team i o pana trenéra Dalera, který mně předává zkušenosti ohledně paralympiády, která bude v Tokiu. Na ní pan Daler získal v roce 1964 zlatou medaili, proto je tím nejpovolanějším. Během přípravného období bych mě spolu s ním čekají dva přípravné kempy přímo v Japonsku.

V treninku se zaměřujeme na přípravu na jeden dráhový vrchol (mistrovství světa) a dva silniční ( většinou jeden světový pohár a mistrovství světa). Dříve jsem moc nerozlišoval, co je vrchol a co ne, prostě jsem s chutí závodil a do každého závodu šel po hlavě. V současné světové konkurenci tuto metodiku už aplikovat nelze.

Nastaly i nějaké změny v jídelníčku?

Ano, do svého jídelničku jsem zařadil obědy v raw kvalitě připravované do teploty 42°C. Mimo to jsem se začal naprosto striktně řídit doporučením výživového poradce pana Votavy. Ten mě přivedl k tomu, že jsem mimo jiné ze suplementace odstranil doplňky stravy obsahující umělá sladidla a nevhodná E.

Při treninku nevyužívám iontové nápoje, ale čisté minerály s vodou – tato volba je super. Na závodech se potom držím pouze produktů Reflex, které mně zabezpečují přísun důležité energie i při těžkých závodech. Díky mému postižení levé ruky nedokážu za jízdy používat energetické tyčinky, proto jejich funkci plně nahrazuje nápoj The Edge.

Máte z poslední doby dobrou zkušenost s nějakým doplňkem?

Velmi intenzivně využívám také přírodní produkty, např. proti zánětům v pravém koleni. Aktuálně musím zmínit Boswelii, která má až překvapivý účinek. Zpočatku jsem byl skeptický, ale tento doplněk překvapivě přinesl stabilizaci zdravotního stavu mého pravého kolena, kde jsem dlouhodobě trpěl záněty. Moje neuroložka u Svaté Anny měla dokonce za to, že jsem prodělal invazivní protizánětlivou léčbu.

Zde je třeba doplnit, že jsem v mladistvém věku prodělal dětskou mozkovou obrnu a díky ní mám výrazně slabší levou část těla. Proto nedokážu šlapat kadenci jako ostatní cyklisté, takže volím těžší převody v kombinaci s pedály Q ring, které mají oválný tvar a podporují silové šlapání překonáním mrtvého bodu. Z toho plyne výrazně větší zatížení pravé nohy kladoucí velké nároky na její bezchybnou činnost.

Vaše úspěchy jsou vzorem pro spoustu lidí, které motivujete. Můžete popsat, v čem nacházíte motivaci vy?

Od malička pro mě bylo kolo především rehabilitační pomůckou – dříve jsem seděl na odrážedle než dokázal chodit. Následně v 6 letech, kdy jsem prodělal operaci tzv. Calosotomii (chirirgické oddělení hemisfér mozku z důvodu medikamenty nezastavitelného šíření epilepsie), se kolo opět stalo nedílnou součástí rehabilitace. Postupně se z této povinnosti stala vášeň – dnes si už život bez kola nedovedu představit.

A co je pro mě motivací dnes? Určitě možnost závodit v českém teamu s nejlepším světovým cyklistou Jirkem Ježkem, který je pro mě nejen vzorem, ale také velkým kamarádem, kterého si velmi vážím.

Každý závod je pro mě výzvou, nejdříve to byly závody českého poháru handicapovaných, kdy jsem chtěl vítězit a nakonec se mi podařilo získat 16. titulů mistra ČR v silniční cyklistice. Souběžně jsem přešel i do pelotonu českého poháru zdravých cyklistů, kde mám možnost se měřit s těmi nejlepšími českými profesionály. V červnu opět plánuji mistrovskou časovku kategorie Elite, na kterou se moc těším, neboť mám v pelotonu cyklistů spoustu kamarádu. Největší potom mezi závodníky brněnské Dukly, se kterými trénuji v zimních měsících na dráze ve Vídni.

Od mého příchodu mezi zdravé cyklisty jsem se stal především propagátorem integrace handicapovaných a zdravých cyklistů. Ukázel jsem, že i závodník s mým hendikepem může závodit. Za svůj život se pak na mě obrátila celá řada rodičů, kterým jsem poradil, jak upravit kolo pro konkrétní postižení a kde závodit. Za tuto moji činnost jsem byl v loňském roce oceněn cenou Jihomoravského kraje za podporu integrace handicapovaných sportovců. Tohoto ocenění si velmi vážím. Svoji účastí podporuji i takové projekty jako je Na kole dětem Josefa Zimovčáka nebo činnost Nadace Agel, kde motivujeme zraněné a operované děti v jejich rehabilitaci po úrazech.

 
 

 

Čtyřiadvacetiletý český reprezentant v silniční cyklistice Ivo Koblasa na SP dojel druhý

[ title]
Třetí květnovou neděli z belgického  Ostende přišla dobrá zpráva pro příznivce českého  reprezentanta  paralympionika cyklistu Ivo Koblasy.

S minutou náskoku před zbytkem pelotonu v cíli, po 64 km závodění na městském okruhu v belgických lázních Ostende, finišoval  na druhé  příčce v závodě Světového poháru paralympioniků právě čtyřiadvacetiletý český reprezentant Ivo Koblasa. Těsně za vítězným Arslanem Gilmutdinovem z Ruska třetí skončil Francouz Francois Lacroix.

Koblasa, závodník Favoritu Brno, vedený závodem trenérem Jaroslave Bláhou, tak potvrdik, že se po svém březnovém zisku medaile na dráhařském mistrovství světa dostává do žádoucí formy i na silnici. A to nebylo všechno, co dokázal. V čtvrtek 18. května 2017 v časovce dojel v Ostende pátý.

Další Češi  byli při závodění pelotonu vidět i dalších kategorií. Jiří Ježek ve své skončil dvanáctý.
Také handbikeři a kategorie T soutěžili v silničním kritériu už v sobotu 19. května 2017. Hendbiker Patrik Jahoda (H1) dojel čtvrtý, Tomáš Mošnička (H3) 25.. T1: čtvrtý Jiří Hindr, pátý /etr Berger.

(pt, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)

Ivo Koblasa stříbrný v silničním závodě na SP Ostende

Silniční závod kategorie C2 přinesl českým barvám velkou radost v podobě stříbrné medaile, kterou vybojoval mladý český závodník Ivo Koblasa. V průběhu závodu se od čela pelotonu odpoutala skupina devíti závodníků, ve které nechyběl ani český závodník. O prvenství se rozhodovalo ve spurtu, ve kterém byl nakonec nejrychlejší Rus Gilmudtinov těsně před Ivem Koblasou a třetím Francouzem Lacroisem.

V závodě kategorie C4 nastoupil Jiří Ježek, který před týdnem přivezl „bramborovou“ medaili z prvního kola světového poháru v cyklistice handicapovaných v Maniagu. Hned ve druhém okruhu se od špice startovního pole odlepili čtyři závodníci , které v dalším kole začala stíhat dvojice dalších uprchlíků, ve které byl i Jiří Ježek. Tomu se podařilo dotáhnout na leadery závodu, ale náskok vedoucí skupiny  byl po dalších dvou okruzích smazán a hlavní pole se již nepodařilo roztrhat a peloton jel do cíle pohromadě. V závěrečném spurtu vyhrál slovenský  závodník Metelka, před Australanem Bridgwoodem a Columbijcem Dunasem. Jiří Ježek dojel v hlavním poli na dvanácté příčce.

Handbikeři měli svůj závod již v sobotu. V kategorii H1 jsme měli rovněž českého jezdce Patrika Jahodu, bronzového v silničním závodě v prvním kole světového poháru v Maniagu. Patrikovi tentokrát unikla medaile skutečně o vlásek. Do cílové rovinky najíždělo hned pět závodníků kategorie H1. Závěrečný finiš pro sebe urval švýcarský handbiker Fruh před Italem Corneglianim a Finem Polvim. Patrik Jahoda skončil na nepopulárním čtvrtém místě.

Finálové kolo Světového poháru v cyklistice handicapovaných 2017 proběhne na konci června v holandském Emmenu.

Foto: Soňa Ježková a www.caths.cz

MS Los Angeles 2017, scratch a team sprint

17190737_10154435552037219_7635317609773551327_n

Jak se ukázalo, nedělní program (5.3.) se se stal pro Iva velmi náročným. Čekal ho start v team sprintu spolu s Jirkou Ježkem a Jirkou Bouškou, s možností postupu z dopoledních rozjížděk do odpoledního finále a následně odpolední hladký závod na 60 kol ve scratchi.

Ivo nejdříve vzorně odstartoval rozjížďku v team sprintu a byl z toho postup do odpoledního boje o bronzovou medaili proti ruskému teamu. Přesto, že se naši borci výrazně zrychlili, tentokrát to na ruské družstvo nestačilo, Naši vzali nádherné 4. místo, což před šampionátem nikdo nečekal.

Odpolední program pro Iva přichystal hladký závod ve scratchi, na který se velmi těšil. Od prvních metrů byl jedním ze závodníků, kteří neopouštěli čelo závodu a jen postupně pohlcovali závodníky o 1.kolo. Závodníci si nastupovali, Ivo profesionálně zachytil všechny úniky a s přibývajícími koly bylo jasné, že se z nejlepších bude vybírat až na cílové pásce. V posledním kole, již tak velmi rychle rozjetý závod, ještě zrychlil a vláček cyklistů se dohnal do cíle, kde Ivo skončil na fantastickém 6. místě ve sloučené kategorii C1 - 3. Za svoji kategorii C2 má Ivo připsané 2. místo do mezinárodního rankingu.

Nezbývá než Ivovi pogratulovat a zrekapitulovat toto mistrovství. Ivo ze 4 startů vytěžil: 1 x 3. místo, 1 x 4. místo, 1 x 5. místo a 1 x 6. místo, tímto se stal nejúspěšnějším českým cyklistou na tomto mistrovství světa. Ještě jednou děkujeme Ivovi za vzornou reprezentaci.(Listy regionů)

Ivo bere bronz na MS Los Angeles 2017

16999036_1228415910604237_5956289697299133150_n

Ve čtvrtek 2.3. byly na programu mistrovství světa v Los Angeles první závody na 1 km. Ivo nastupoval do závodu po tvrdé přípravě, kterou absolvoval pod vedením trenéra Jaroslava Bláhy na dráze ve Vídni. Ivo startoval, jako třetí závodník od konce závodního pole.

Závodníci startující před Ivem se lepšili jeden od druhého.  Ivo bedlivě sledoval časy soupeřů, sám potom nastoupil do závodu pln odhodlání ze sebe vydat maximum a zkusit po roční pomlce získat opět cenný kov na MS. Již průjezd prvním kolem naznačoval, že by se mohl ucházet o jednu z příček na stupíncích. A výsledný čas dal za pravdu těm co Ivovi věřili.

Ivo svým výkonem vybojoval vynikající bronzovou příčku. A tak si nejen on, ale i celá česká reprezentace může opět připsat cenný kov z MS po ročním půstu. Tímto Ivovi gratulujeme a přejeme další úspěchy v nadcházejících závodech!!!!!!!! (Listy regionů)

Závěrečný den světového šampionátu handicapovaných cyklistů v Los Angeles přinesl české výpravě další tři umístění v TOP světové desítce.

České trio ve složení Ivo Koblasa, Jiří Ježek a Jiří Bouška vybojovalo v týmovém sprintu postup do „malého“ finále a po porážce od Ruska jim náleží vynikající čtvrté místo.

Zlato slaví tým USA, který ve finále zdolal Španělsko.

Scratch kategorií C3 – C1 zvládnul velmi dobře Ivo Koblasa, který se umístil na šestém místě.

„Ivo dnes jel excelentně, nikam se nehrnul, ale byl u všeho důležitého. V závěrečném spurtu s jezdci s menším handicapem neměl šanci, ale jeho výkon byl koncert“ ohodnotil trenér Lukáš Thun jízdu našeho úspěšného mladíka.

Bronzový kilometr Iva Koblasy na dráhovém MS!

Český handicapovaný cyklista Ivo Koblasa, závodící v kategorii C2 vybojoval bronzovou medaili na Mistrovství světa handicapovaných cyklistů na dráze v Los Angeles a pouze několik setinek ho dělilo od stříbra.

Vítězem závodu se stal Kanaďan Tristen Chernove, druhé místo obsadil Kentaro Aizono z Japonska.

Ivo Koblasa

 

Rozhovor na téma...

V listopadu 2016 na zámku ve Slavkově u Brna převzalo celkem 26 osobností ocenění Cen a Jihomoravského kraje za mimořádné počiny, morální zásluhy a vynikající reprezentaci Jihomoravského kraje. Mezi nimi byl, ne náhodou, také český paralympijský reprezentant, cyklista Ivo Koblasa, který převzal Cenu Jihomoravského kraje za přínos v oblasti sportu.

Jak se mu v Jihomoravském kraji žije? Kde nabírá formu pro světové závody a jak rád odpočívá?

IVO KOBLASA

Narodil se roku 1993 s dětskou mozkovou obrnou, ke které se záhy přidala silná epilepsie. V šesti letech musel absolvovat riskantní operaci, takzvanou kalosotomii, oddělení obou hemisfér mozku. Šestiletý Ivo se musel učit znovu chodit, mluvit a zvládat běžné každodenní činnosti a jízda na kole se stala životně důležitou součástí jeho rehabilitační terapie (a zůstává dodnes). V současné době patří Ivo Koblasa k absolutní špičce světového pelotonu kategorie C2. K jeho největším sportovním úspěchům patří titul vicemistra světa z roku 2014, druhá místa ve světovém poháru silniční cyklistiky v roce 2013 a 2014 a 4. místo v týmovém sprintu při premiérovém startu na paralympijských hrách v roce 2012.

V roce 2016 byl vyhlášen Nejlepším handicapovaným cyklistou České republiky a města Brna . V roce 2016 se zúčastnil paralympiády v Rio de Janieru. Ivova nezdolnost, píle a výrazné sportovní výsledky byly několikrát oceněny také tituly Nejlepší handicapovaný sportovec Jihomoravského kraje.

Z olympijského Ria si v roce 2016 odvezl spoustu zážitků i sportovních úspěchů. I přesto ho trochu mrzelo, že nevybojoval medaili, což chce na příští paralympiádě napravit. 23letý Ivo Koblasa chce v nadcházející sezoně patřit opět mezi elitu Světového poháru. Paralympijské zlato z Tokia 2020 je pak další metou. Jeho největším vzorem jsou rodiče a pradědeček, válečný veterán z II. světové války, nositel Řádu Bílého lva, účastník bojů o Velkou Británii, Francii a pilot u 310. stíhací perutě RAF.

Úspěchy Ivo Koblasy na jeho cestě do Tokia můžete sledovat na stránkách www.ivokoblasa.cz

Vybavíte si ještě, jaké byly Vaše sportovní začátky?

Ano, na kole jsem začal jezdit již od svých cca tří let. bylo pro mě rehabilitační pomůckou, prodělal jsem dětskou mozkovou obrnu a jsem epileptik. První závod jsem absolvoval na plzeňském oválu, když mně bylo 8 let. Jednalo se o závod handicapovaných cyklistů a já jsem v něm skončil beznadějně poslední....

Absolvoval jste SŠ F.D. Roosvelta. Jak na ni vzpomínáte? Vycházela Vám při náročných trénincích vstříc? Nebo mohla být v něčem lepší?

Na školu F.D. Roosvelta vzpomínám jen v tom dobrém, měl jsem zde kamarády a i přístup učitelů byl velmi příkladný. Paní ředitelka mě uvolňovala na různé přípravné závody, ale i na mistrovství světa. Díky jejímu pochopení jsem mohl pokračovat ve své sportovní kariéře.

A co spolužáci? Našlo se mezi nimi víc sportovců? Panovala mezi Vámi soudržnost a vzájemná podpora?

Sportujících spolužáků moc nebylo, u některých i vzhledem k jejich postižení, ale o to více mně fandili. Když jsem absolvoval nějaký důležitý závod, měli zájem, abych jim o něm povídal a já to vnímal, že mají možnost se mnou díky mým zážitkům a fotografiím docestovat do dané země.

Žijete v Černé Hoře. Jak jsou Vaše úspěchy místními vnímány? Máte doma silnou fanouškovskou základnu?

Černá Hora je hodně orientovaná na kopanou, já se pomaličku dostávám do povědomí a to díky reportážím, které o mně uveřejňuje místní zpravodaj. Fandí mi pan starosta a také celá řada obyvatel.

Každá obec by měla být hrdá na úspěchy svých obyvatel. Jak je to v Černé Hoře? Podporuje městys Vaše aktivity?

Kromě reportáží v místním tisku, mě začal podporovat Hotel Sladovna. Umožňuje mi navštěvovat hotelové wellnes, kde mám vynikající prostor na regeneraci. Vyjma již uvedeného městys moje aktivity nepodporuje, neposkytuje mi žádné dotace ani jinou podporu.

Jak se Vám jezdí v kopcích kolem Černé Hory? Jsou řidiči ohleduplní, nebo máte i nějakou negativní zkušenost?

V okolí Černé Hory mám celkem dobré zkušenosti s řidiči, většina jich je ohleduplných. Čas od času někdo zatroubí, ale to je v pohodě. Někteří troubí, protože mě poznávají, a tak projevují své fanouškovství, hlavně v dlouhých kopcích. Nejhorší zkušenost mám z Chorvatska, kde mě zachytil autobus a vláčel mě zachyceného za přední dveře. Také v Brně Bystrci, mně nedala přednost řidička a v rychlosti 50 km mě sestřelila, až jsem letěl vzduchem 25 metrů, naštěstí bez vážnější následků.

Máte na Moravě své oblíbené místo? Čím Vám učarovalo?

Na rozdíl od ostatních sportovců, kteří se připravovali do Ria, jsem pro celou závěrečnou přípravu využil nádherné okolí Černé Hory, Blanska, Brna... pravidelně jsem vyjížděl do kopců i rovinek v této krásné přírodě. Ukázalo se, že tato příprava byla správná. V Riu jsem skončil z českých cyklistů nejlépe. A nejoblíbenější místo, asi to v Černé Hoře, kde bydlíme. Čím více cestuji, tím raději se vracím domů a užívám si neuvěřitelné pohody a klidu, který u nás na Moravě panuje.

Jak nejraději odpočíváte?

V zimě na sjezdovkách a ve wellnes se saunou a v létě opět nejraději ve wellnes se saunou.

Existují projekty jako cyklotour nadačního fondu Na kole dětem, nebo aktivity spolku Cesta za snem (motivační přednášky, zážitkové víkendy, cyklomaratony, handy kvadriatlony spojující handicapované a nehandicapovanými, muže a ženy, juniory a seniory), které vznikly pro to, aby dokázaly, že sport nezná bariéry. Uvažoval jste někdy, že byste Vaše úspěchy s podobnou dobročinnou aktivitou spojil a v budoucnu se na takovém projektu podílel? Ať už jako běžný účastník, nebo jako jedna z tváří, která je motivací a příkladem ostatním?

Zatím jsem neuvažoval, že bych sám vytvořil, či pomohl vzniknout podobnému projektu. Znám se dobře s Josefem Zimovčákem, proto podporuji jeho projekt, a to i na mých webových stránkách. Druhou mojí aktivitou je spolupráce s Nadací Agel, s níž navštěvujeme dětské nemocnice a prezentujeme společně jejich zájem pomáhat postiženým lidem.

Máte nějaký sportovní vzor a sen, který byste si chtěl splnit?

Mým sportovním vzorem je kolega z reprezentace Jirka Ježek a co bych si chtěl splnit, určitě bych rád vybojoval titul mistra světa v silničním závodě a potom nějakou tu medaili s další paralympiády. Víte ono je to s těmi sny někdy trošku ošidné, když jsem byl malý a byl jsem v 6 letech po těžké operaci mozku, mám oddělené obě hemisféry, s tímto postižením jsem jediným závodníkem na světě, kdy jsem nechodil, mým snem bylo hlavně jednou opět sednout na kolo a jet vstříc krásným dnům. Mým štěstím je, že svůj sen jezdit na kole si plním každý den a to je pro mě obrovský zázrak. Věřím, že není potřeba toužit po nedosažitelném, to je člověk stále nespokojený, je třeba věřit sám v sebe a plnit si malé sny třeba každý den. Mým velkým štěstím je pro mě má rodina a přátelé, kteří mně umožňují si plnit svůj sen - jezdit na kole a úspěšně závodit.

Životní motto Iva Koblasy

''Svět není jen slunce a duha, je to hodně zlý a drsný místo, a i když jsi sebesilnější, srazí tě na kolena a nechá tě klečet, když to připustíš. Nikdo nerozdává tak tvrdý rány jako život, ale nejde o to, jak inkasuješ, tady jde o to, kolik ran uneseš. A přesto se znovu zvedneš, kolik ran dokážeš přijmout a nezastaví tě. Jenom tak se vítěz í. Chce to znát svojí cenu a jít houževnatě za svým, ale musíš umět snášet rány a ne si stěžovat, že nejsi dobrý a tam, kde jsi chtěl být. A ukazovat na toho a na toho že to zavinili, to dělají zbabělci a to ty nejsi...jsi lepší!"

(Rocky Balboa, film Rocky

:The Eye of tiger

 

Rio si Ivo Koblasa užil, ale medaile necinkla. Teď chce napodobit Dalera a vyhrát v Tokiu

Psal se rok 1964, když československý cyklista Jiří Daler vybojoval na letních olympijských hrách v Tokiu zlatou medaili ve stíhacím závodě. Brněnský rodák letos oslavil 76. narozeniny. Stejný úspěch ve stejném městě chce v roce 2020 zopakovat další brněnský cyklista – o více než padesát let mladší Ivo Koblasa.

Brno – Z olympijského Ria si odvezl spoustu zážitků i sportovních úspěchů. I přesto ho trochu mrzelo, že nevybojoval medaili, což chce na příští paralympiádě napravit. 23letý Ivo Koblasa proto i během Vánoc tvrdě dře. Příští sezonu chce být vicemistr světa z roku 2014 v silniční cyklistice opět mezi elitou Světového poháru. A v budoucnu vidí i paralympijské zlato z Tokia 2020

"S Riem jsem velice spokojený, hodně mě potěšilo páté místo v silniční časovce a stejné umístění v týmovém sprintu. Samozřejmě jsem tam jel s cílem získat medaili, ale pravidla jsou trochu jiná než u Světového poháru. I když jsem třeba vyhrál svou kategorii, tak se rozdávala jedna sada medailí. Kromě toho se velmi zvýšila konkurence oproti roku 2012,“ shrnul své brazilské představení Koblasa.

Kromě sportu ale měl čas i na cestování. Užil si prohlídku sochy Krista Spasitele, procházky po vyhlášených plážích i místní kuchyni. Velkým zážitkem pak pro něj byla i návštěv atletického stadionu. "V jednu chvíli se zde konalo i pět disciplín najednou. Velmi se mi líbila atmosféra i organizace,“ pochvaloval si cyklista.

Přesto akce nepřekonala mistrovství světa v Greenville, kde se Koblasa stal před dvěma lety vicemistrem světa. "To je asi nejkrásnější vzpomínka. Byli tam moc přátelští lidé a skvělá atmosféra. Vůbec to není tak, že by Američané byli tak nepříjemní, jak se o nich říká,“ svěřil se závodník. 

V současné době se každý den věnuje tréninku. Pravidelně navštěvuje posilovnu a odpočívá například u lyžování. "Jezdím často do Rakouska. Při lyžování si člověk vyčistí hlavu. Kromě tréninků pak trávím čas v sauně, nebo chodím na rašelinové zábaly v Černé Hoře,“ popsal sportovec. Právě v Černé Hoře nedaleko Brna v současné době žije. 

Součástí jeho programu s názvem Od Ria po Tokio, který prezentuje na svých stránkách, jsou mimo jiné umístění do třetího místa v mistrovství světa nebo seriálu světového poháru v roce 2017. Během následujících let by pak chtěl oba tyto podniky vyhrát. Jeho snem je především paralympiáda v Tokiu.

"Rád bych si odtud přivezl medaili stejně, jako se to povedlo Jiřímu Dalerovi. Moc bych si chtěl ten okamžik užít,“ dodal Ivo Koblasa. Jeho největším vzorem jsou rodiče a pradědeček, válečný veterán z II. světové války, nositel Řádu Bílého lva, účastník bojů o Velkou Británii, Francii a pilot u 310. stíhací perutě RAF.

 Letos navíc cyklista získal Cenu Jihomoravského kraje za přínos v oblasti sportu nejen za sportovní výsledky, ale i za svůj vztah k handicapovaným lidem a za své aktivity v této oblasti. Stal se také nejlepším handicapovaným sportovcem města Brna pro rok 2016.

Kromě tréninků má ale usměvavý cyklista čas i na shánění dárku na Vánoce, které bude trávit s rodinou a přáteli. Start svého nabitého programu zahájil letos. Ivo Koblasa má před sebou v rámci svého plánu tři náročné roky, na jejichž konci by chtěl stát jako paralympijský vítěz. A našlápnuto k tomu má skvěle.

Paralympiáda v Riu 2016 finišuje: Cyklista Ivo Koblasa byl osmý v peletonu

Nejmaldší z českých cyklistů byl v cíli jako první - Ivo Koblasa coby osmý v bitvě nejsilnějšího paralympijského pelotonu sloučených ktg. C1, C2, C3. Mezi ženami C1, C2, C3 devátá Tereza DIEPOLDOVÁ (ČR).

Dvěma pádům, zaviněných soupeři, se po trati taktak vyhnul, třetí dorazil ve finiši divoce spurtujícího pelotonu, stíhajícího pětici uprchlíků. A celkově skončil jako 8. na světě. Tak uzavřel sérii svých vystoupení na velodromu a na silnici 23letý český reprezentant na Paralympic Games 2016 v Rio de Janeiru Ivo Koblasa. Jeho brazilská žeň: 2 x 5., 6., 2 x 8…

Pokud by se na paralympiádě vyhlašovalo pořadí jako na MS, byl by  Koblasa šampiónem: protože byl v cíli nejrychlejší ze své skupiny cyklistl se zdravotním hendikepem C2. Koblasa jako dítě prodělal obrnu, a po těžké operaci mu doporučili lékaři kolo jako způsob rehabilitace. V Riu má doposud z čs. cyklistů nejlepší výsledky.

Koblasův peloton v posledním závodě pro kategorie zdravotně hendikepovaných C1 až C3 byl za všech nejpočetnější, velmi silný. Závodník brněnského Favoritu na km trati kolem Ria dokázal čtvrtý zářijový pátek  ujet o 3 minuty vysokému favoritu, Kanaďanu Chernovemu, ale rozhodný únik nezachytil. A protože takticky unikali vpřed borci ze zemí, které měly v pelotonu víc cyklistů, vhodné spojence do stíhačky za špičkou už osamocený Čech Koblasa mezi zbytkem pelotonu hledal marně.

V každém případě je jeho závěrečné 8. místo velmi cenné, potvrzením mimořádné výkonnosti, dalším jeho příslibem do budoucna.

Z Ria se bude vracet Ivo Koblasa  se ctí, s cennými zkušenostmi 23letého mladíka pro Paralympic Games 2020 v Tokiu...

České ženské zastoupení – mezi 11 soupeřkami sloučených kategorií C1 až C3 obstarala někdejší plavkyně, nyní cyklistka, Terezu Diepoldová. Skončila v závodě pelotonu na 9. příčce, za vítěznou Američankou Whitmoreovou zaostala o 39 s.PARALYMPIC GAMES 2016, silniční cyklistika – závod jednotlivců s hromadným startem
Rio de Janeiro 16. září 2016

Zrcadlo výsledků ...
muži – ktg zdravotních hendikepu C1, C2, C3 (40 startujících): 1. Steffen Warias (1985, GER, C3), 2. Kris Bosmans (1980, BEL, C3), 3. Fabio Anobile (1993, ITA, C3), 4. Esneideer Muňoz Marin (1988, COL, C3) vš. 1:49:11 hod., 5. Eoghan Clifford (1980, IRL, C3) – 10 s., 6. David Nicholas (1991, AUS, C3), 7. Henrik Marvig (1977, SWE, C3), C3) 8. Ivo KOBLASA (1993, CZE, C2), 9. Eduardo Santas Asensio (1989, ESP, C3), 10. Joseph Berenyi (1968, USA, C3), 11. Fraser Sharp (NZL), 12. Israel Hilario Rimas (PER), 13. Masaki Fujita (JPN) vš. -2:37 min., 14. Michael Teuber (1968, GER, C1) -2:58, 15. Tristen Chernove (1975, CAN, C2) -5:38 min., 16. Maurizio Eckhard Tio (1983, ESP, C2) -5:47 min., …

Češi vybojovali 7 cenných kovů. Vzhledem k podmínkám profesionálního sportu handicapovaných u nás, je to úspěch…

Český tým veze z Ria 7 cenných kovů. Arnošt Petráček je paralympijským vítězem, stříbro si do Čech odváží lukostřelec David Drahoninský a plavkyně Běla Třebínová a bronz získala atletka Eva Berná, stolní tenista Jiří Suchánek, lukostřelecké družstvo David Drahoníský – Šárka Musilová a svou druhou medaili z bazénu v Rio parku vylovila Běla Třebínová.

Pokud bychom chtěli hodnotit Český tým jako celek, zaslouží si Český paralympijský tým absolutorium. 7 medailí je v současné konkurenci a celosvětové profesionalizaci sportu handicapovaných velikým úspěchem.

Kousek od medaile, nicméně v kontaktu se světovou špičkou zůstaly další úspěšné paralympijské sporty – cyklistika a atletika vozíčkářů.
Ovšem ani v případě těchto sportů nelze hovořit o neúspěšné misi. Cyklisté byli několikrát jen kousek od medaile a pátá místa Iva Koblasy, týmového sprintu či tricyklisty Hindra jsou výbornými výsledky.
To samé platí v případě atletů, umístění Martina Zvolánka, Radima Běleše či Aleše Kisého jsou v přímém kontaktu se světovou špičkou.

Většina našich paralympioniků v porovnání s ostatní světovou špičkou není sportovními profesionály, vrcholovému sportu se věnují společně se svým zaměstnáním.
Tuto skutečnost jsme již mnohokrát důrazně zmiňovali po paralympijských hrách v Londýně, bohužel, po londýnském přerozdělení státních financí došlo paradoxně ještě k většímu nepoměru financování sportu handicapovaných v neprospěch výkonnostního sportu a reprezentace.

Nezbývá nám, než poslat vládě, ministerstvu a našim politikům stejné poselství jako před 4 roky, tentokrát ale ještě více alarmující – pokud chceme zachovat současnou úroveň sportu handicapovaných, či ji dokonce navýšit, je nezbytná profesionalizace našich nejúspěšnějších handicapovaných sportovců a výrazné zlepšení tréninkových podmínek a zázemí, včetně profesionalizace trenérů a odborníků na sport handicapovaných.

Pokud se tak nestane, bude pro naše sportovce úspěchem vůbec se nominovat na další letní paralympiádu do Tokia a naše medailové ambice se poníží na minimum.

Ivo Koblasa pátý v silniční časovce!

Středa byla na paralympijských hrách v Riu vyhrazená pro silniční časovku jednotlivých kategorií handicapovaných cyklistů.
Z našich jezdců se nejlépe umístil mladíček Ivo Koblasa, který dokončil větrný závod na pátém místě.

Tricyklista Jiří Hindr obsadil šesté místo, Tereza Diepoldová osmé, stejně jako Tomáš Kajnar.

Obhájci paralympijského zlata Jiřímu Ježkovi patří 9. příčka a Jiřímu Bouškovi pozice 10.
Průběh závodu kategorie C4 byl nesmírně vyrovnaný, Jiřího Ježka od čtvrté pozice dělilo pouze 40 sekund.

Handbikerka Kateřina Antošová ve své paralympijské premiéře obsadila 9. místo.

Zajímavostí je, že v kategorii C4 mužů vybojoval Slovák Josef Metelka zlato a bronz patří jeho reprezentačnímu kolegovi Patrikovi Kurilovi.

Slovenská dvojice tak na pomyslném paralympijském trůnu vystřídala naše cyklisty Jiřího Ježka a Jiřího Boušku, kterým se tento husarský kousek povedl v Londýně 2012.

010

 

BEZVA, kluk, který byl u zrodu rychlobruslařského SPEDSKATING Moravský kras, paralympijský cyklista Ivo KOBLASA (23) z Černé Hory, DNES v sobotu přidává v dosud nejnabitější soutěži paralympiády v Rio de Janeiru 8. místo na 1000 m s pevným startem. Před odletem do Brazílie tvrdil, že to bude disciplína, na kterou má nejmíň natrénováno, protože tak rychlý velodrom doma holt nemáme, ani na betonu Favoritu v Brně, ani na 400metrovém asfaltovém okruhu v Ráječku...

Po včerejší 6. místě ze stíhačky na 3000 m další cenný rezultát... A třeba teď i někteří z mladších na Blanensku zalitují, jak chybili, když nevyužívali jeho i našich pobídek ke společným poctivým tréninkům...
Protože žádné kvalitná výsledky nespadnou jen zdarma z nebe, bez poctivého přičinění do úst...

Podrobněji k dnešním sobotním cyklistickým výsledkům na Paralympic Games v Riu 2016:

V NABITÉ KONKURENCI NA 1000 m s pevným startem, mezi 26 cyklisty sloučených ktg. C1, C2, C3, KONČÍ NA PARALYMPIÁDĚ V RIU Ivo KOBLASA (23) 8. Přitom překonal dosavadní rekord paralympiády své ktg. o 3 vteřiny! Ktg. C5 na 4 km ve stíhačce: 6. Tomáš Kajnar, ktg. C4: 6. Jiří Ježek, 7. Jiří Bouška, 500 m sprint: 11. Tereza Diepoldová, vš. CZE

Předem čs. paralympionik, závodník brněnského Favoritu Ivo Koblasa, žijící na Blanensku, upozorňoval, že závod na 1 km s pevným startem nebude jeho nejsilnějším, protože… „Prostě v ČR není kde na tak rychlém krátkém velodromu trénovat…“ Přesto veze z Ria 8. místo. Po dnešním velenabitém závodě na 1000 m, ve kterém byly hromadně překonávány paralympijské rekordy i světový, po závodě, ve kterém se ve výsledcích ocitly „v jednom pytli“ pohromadě cyklisté hned tří různě hendikepových zdravotních kategorií.

Nejlepším výsledkem soboty na Paralympic Games v cyklistice je tak 6. místo jeho druha z Jeseníku Tomáše Kajnara na 4 km, v závodě, ve kterém byli hodnoceni pohromadě a spravedlivě výhradně hendikepovaní C5.

KOBLASŮV DNEŠNÍ KILOMETR

Koblasa (ktg. C2) startoval desátý od konce, jel slušné mezičasy a skvělý finiš (dost sil před dalším programem PG). Překonal dosavadní paralympijský rekord o více než 3 s. A skočil průběžně na 2. příčku v čas 1:12,399 min.

O jednu níž ho pak přeskočil Brit Rolfe (C2), od medaile ho odsunul Španěl Santas (C3). O další místo Američan Berenyi (C3). Na průběžné šesté ho poslal novým razantně skokově zlepšeným světovým rekordem kanadský letecký konstruktér Chernove (C2). Ale oho vzápětí opět skokově v dalším světovém rekordu přejel Číňan Li Zhanguy (C1). A na konečnou 8. příčku Koblasu odsunul nakonec poslední dnešní startující kilometrář, dosavadní držitel světového rekordu Nizozemec Nuhuis (C1). Ten, ač zlepšil svůj březnový světový rekord z italského Montichiari (1:12,423 min.) podstatně, zajel dnes 1:07,999 min., ale to stačilo teď na paralympijských hrách na kilometru jen na stříbrnou medaili. Zlato udržel Číňan Li Zhangyu.
Zajímavost – ve své ktg. C2 Koblasa dnes skončil na 4. příčce. Ale podle pravidel paralympiády se dnes hendikepové kategorie C1, C2, C3 ve výsledkové listině nerozlišovaly. Tím větší byla konkurence, přece jen ošidnější i srovnání…

SROVNÁNÍ MEZIČASŮ:
Koblasovy mezičasy: 250 m – 12,108 s. – 500 m – 40,433 s. – 750% m – 58,706 s. – 1000 m – 1:12,99 min.
Mezičasy vítěze Číňana Li Zhangyua: 21,819 s. – 38,204 s. - 54,872 s. – 1:06,678 min., nový světový rekord ktg.
Tristen Chernove (CAN, C2): 23,950 s. – 40,310 s. – 56,982 s. – 1:09,583 min., světový rekord ktg. překonán o téměř 3 s.!!
Liang Guighua (CHN): 25,016 s. – 41,632 s. – 58,339 s. – 1:10,347 min., PG record.

Z výsledků cyklistické soboty na Paralympic Games 10. 9. 2016, Rio de Janeiro / BRA –

1000 m s pevným startem time trial, muži ktg. C1, C2, C3 (26 startujících):
1. Li Zhangyu (CHN, C1) 1:06,678 min., nový světový rekord, průměr 53,990 km/h., 2. Arnoud Nuhuis (NED, C1) 1:07,999 min., 3. Tristen Chernove (CAN, C2) 1:09,583 min., 4. Guihua Liang (CHN) 1:10,347 min., 5. Joseph Berenyi (USA, C3) 1:10,512 min., 6. Louis Rolfe (GBR, C2) 1:10,582 min., 7. Eduardo Santas Asensio (ESP, C3) 1:12,276 min., 8. Ivo KOBLASA (CZE, C2) 1:12,399 min., tj. 49,724 km/h., 9. Xie Hao (CHN, C2) 1:12,409 min., 10. Kris Bosmans (BEL, C3) 1:12,583 min., 11. Masaki Fujita (JPN, C3) 1:13,180 min., 12. D. Schelfhout (BEL, C3) 1:13,668 min., 13. Shota Kawamoto (JPN, C2) 1:13,802 min.,… 26. Attila Olah (ROM) 1:22,914 min.

4 km stíhací závod jednotlivců, ktg. C4 kvalifikace: 1. Jozef METELKA (SVK, C4) 4:29,11 min., rekord Paralympijských her, 53,509 km/h., 2. Kyle Grygdwood (AUS, C4) 4:38,639 min., 3. Diego Duenaz Gomez (COL, C4) 4:44,380 min., 4. Scott Martin (USA, C4) 4:48,063 min.,
konečné pořadí: 5. Carol-Eduard Novak (ROM, C4, dosud rekordman PG) 4:51,037 min., 6. Jiří JEŽEK (CZE, ktg. C4) 4:55,033 min., 7. Jiří BOUŠKA (CZE, C4) 4: 58,340 min., 8. Masashi Ishii (JPN) 4:59,224 min., 9. Cesar Neira Perez (ESP) 5:01,045 min., 10. Byron Raubvenheimer (NZL) 5:08,570 min.,…

Ktg. C5 kvalifikace: 1. Jegor Dementěv (UKR, C5) 4:35,534 min., 2. Alistar Donohoe (AUS, C5) 4:38,050 min., 3. Edwin Matiz Ruáz (COL, C5,ú 4:38,924 min., 4. Lauro Cesar Chaman (BRA, C5) 4:41,697 min.,
Konečné pořadí: 5. Liu Xinyang (CHN, C5) 4:43,304 min., 6. Tomáš KAJNAR (CZE, C5) 4:45,707 min., 7. Christopher Murphy (USA, C5) 4:49,343 min., 8. Wolfgang Eibeck (AUT, C5) 4:49,644 min.,…

ŽENY:

500 m sprint time trial: ktg. C2, konečné pořadí: ... 11. Tereza DIEPOLDOVÁ (CZE, C2) 46,578 s.,...

Fotka uživatele ASK Speedskating Moravský kras.

Ježkův nástupce? Vnuk válečného pilota RAF si brousí zuby na medaili z časovky

včera
České paralympijské výpravě se tradičně daří především v cyklistice, ve které se o cenné kovy už mnoho let starají hlavně Jiří Ježek s Jiřím Bouškou. Letos by ale mohla "cinknout“ medaile i jinde. Seznamte se s Ivo Koblasou.

Praha – Z minulých paralympijských her v Londýně přivezli Češi jedenáct cenných kovů, z toho pět vybojovali cyklisti. Jiří Ježek získal jednu zlatou a jednu stříbrnou, Tereza Diepoldová stříbro a Jiří Bouška s Davidem Vondráčkem každý po jednom bronzu.

Londýnskou atmosféru už tehdy nasával devatenáctiletý cyklista Ivo Koblasa. Ten si brousí zuby na medaili letos, na právě začínají paralympiádě v Rio de Janeiru.

Šance na medaili? Hlavně v časovce

V silniční časovce a ve stíhačce na dráze se před čtyřmi lety rodák z Brna umístil v první desítce. Těsně mu unikla medaile v týmovém sprintu, ve kterém Češi obsadili čtvrté místo.

Jeho čas na vrcholných akcích měl ale teprve přijít. Přelomem byl rok 2014, ve kterém se Koblasa stal vicemistrem světa na silnici a na šampionátu v dráhové cyklistice získal bronz. To mu vyneslo mimo jiné ocenění pro nejlepšího českého handicapovaného cyklistu.

V roce 2015 si z dráhy i silnice odvezl ze světových šampionátů dva bronzy a stejný kov vybojoval i letos ve scratchi na MS v Itálii. Do Ria tak odletěl úplně jiný Ivo Koblasa, než před čtyřmi lety do Londýna. Ověnčený úspěchy z velkých akcí a nabitý potřebnými zkušenostmi.

"Londýn byl pro mě velkou neznámou. Teď už vím, jak taková účast probíhá. Na závody se těším hodně, na dráze především na závod na 3000 m a potom na silniční závod a silniční časovku. Největší šanci na medaili mám asi v časovce, ale uvidíme. Tam bych chtěl získat bronz nebo stříbro, záleží také na konkurenci,“ říká.

V Londýně mu radil dědeček

Do Londýna sice před čtyřmi lety vyrážel Koblasa na svoji paralympijskou premiéru, ale se spoustou pozoruhodných rad od svého dědečka, který byl za války nejmladším československým pilotem RAF a v roce 2010 se dočkal Řádu bílého lva.

Do Brazílie ale při svých misích nezavítal, a tak je Rio pro třiadvacetiletého cyklistu velkou neznámou.

"Na první pohled je to město obrovských kontrastů, vedle chudinských čtvrtí moderní domy, je zde vidět snaha o modernizaci města a vypořádání se s kriminalitou, na každém rohu jsou policisté či armáda. Brazilci museli udělat strašně moc pro zdárný chod olympiády či paralympiády, je vidět, že se věci učí za chodu, ale mají obrovskou snahu maximálně vše zvládnout. Lidé jsou to velmi přátelští, i když je zde jazyková bariéra.“

Koblasova paralympijská mise začne už tento pátek, kdy ho večer čeká na dráze finále závodu na 1 km. Stíhačka a týmový sprint zaplní oba víkendové dny. Před startem silničního programu bude mít český cyklista tři dny volna, které by chtěl využít kromě tréninku i k podpoře jiných reprezentačních kolegů. Stejný přístup by chtěl i po českých fanoušcích.

"Držte celé české výpravě pěsti, ať nám to dobře dopadne! Budeme se snažit uspět," vzkazuje.

autor: David Randuška | včera

Paralympijské cyklisty nedobrovolný pobyt na Kapverdách neotrávil. Den volna prosportovali

Čeští cyklisté během volného dne na Kapverdách - Foto:  Facebook Český paralympijský tým

Čeští cyklisté během volného dne na KapverdáchFoto:  Facebook Český paralympijský tým

Až v sobotu by měla být v Riu kompletní česká paralympijská výprava. Po neplánovaném zdržení kvůli závadě na letadle museli Češi zůstat na Kapverdách. První část reprezentantů včetně doprovodu už zamířila do brazilského Ria. Druhou to čeká právě zítra a zatím zůstává v místě mezipřistání. To se týká například i cyklistů.

Navzdory neplánovanému prodloužení mezipřistání na Kapverdách nemůžou čeští paralympijští cyklisti zůstat bez jakéhokoliv sportovního vyžití. 

„Zabrat dali ale spíš oni mě. Dnes jsme to, vzhledem k té situaci, pojali jako odpočinkový den. Tým je na sebe zvyklý, mají mezi sebou vynikající partu. Hráli jsme vodní pólo, plážový volejbal a teďka plavou. Myšlenkami jsme už ale v Riu,“ popisuje kouč českých cyklistů Viktor Zapletal. 

1:04 / 2:31
 
 

Program paralympijských cyklistů během zdržení na Kapverdách mapoval reportér ČRo Pavel Petr

Vložit na svůj web

Trenér Zapletal přitom na komplikacích, které ztížily cestu českých sportovců do Ria, vidí i pozitiva: 

„Tým je ve vynikající psychické i fyzické kondici. Myslím, že takové nenadále situace nejsou vůbec špatné. Když se vybočí z tréninku a z toho stresu, který nás tam čeká. I sport hendikepovaných je už dneska na zcela profesionální úrovni, takže je ta paralympiáda důležitým mezníkem.“ 

Do sportovních aktivit se svými kolegy se pustil i šestinásobný paralympijský šampion Jiří Ježek. Ten je navíc jedním z těch, kteří v týmu šíří dobrou náladu. 

Čtěte také: V Riu na nás počkají, smějí se paralympionici. Z Kapverd mají do Ria pokračovat v pátek

„Co má člověk dělat, že? Snažíme si udržovat dobrou morálku, atmosféru. Vyzkoušeli jsme si skoky do vody, dělali jsme synchronizované plavání, akrobacii, vodní pólo a beachvolejbal. Je ovšem tak velké horko, že jsme se pak vrátili do bazénu a už jenom relaxujeme,“ líčí 41letý sportovec. 

Aby si Jiří Ježek mohl plnohodnotně zahrát plážový volejbal, musel kvůli tomu přizpůsobit i svou protézu nohy. 

„Tím, že se plážový volejbal hraje v písku a moje protéza je náchylná na nečistoty, tak jsem jí musel otejpovat. Dá se říct, že jsem si jí tím i zpevnil, aby se mi nezlomila,“ vysvětluje Jiří Ježek.

Koblasa před paralympiádou: Musím jet na jistotu, Nibali už byl za hranou

Brno /ROZHOVOR/ - Je mu sice teprve třiadvacet let, o žádného zelenáče však nejde. Brněnský hendikepovaný cyklista Ivo Koblasa ve čtvrtek odcestoval už na svoji druhou paralympiádu a na rozdíl od Londýna touží po první medaili.

2.9.2016

Cyklista Ivo Koblasa.Foto: Archiv Iva Koblasy

Před odletem sondoval podmínky v Riu de Janeiro u zdravých sportovců, kteří se už z Brazílie vrátili. „Třeba zápasnice Adéla Hanzlíčková mi doporučila výlet na sochu Krista a akvabela Soňa Bernardová mi zas radila, ať kvůli krádežím nosím doklady pořád u sebe," vykládá závodník brněnského Favoritu.

Paralympiáda startuje už ve středu. Cítíte zvyšující se napětí?
Už na mě pomalu začíná doléhat atmosféra her. Jednu paralympiádu jsem už zažil, takže se moc těším i na druhou. Jde o svátek všech sportovců.

Na co se nejvíc těšíte?
Když to vezmu z nesportovní stránky, tak na poznání nové destinace. V Riu de Janeiro jsem ještě nikdy nebyl. Doufám, že mimo závody zbude prostor i na prozkoumání okolí. Chci se podívat na pláž Copacabana a samozřejmě i na proslulou sochu Krista. Bavil jsem se s brněnskou zápasnicí Adélou Hanzlíčkovou, která se nedávno z her vrátila, a výlet na sochu mi doporučila.

V Brazílii se představíte na silnici i na dráze. Co je vám blíž?
Určitě silnice. Na klasický závod a časovku už se moc těším. Dráha pro mě znamená spíš doplňkový sport.

Závodil jste někdy v Jižní Americe?
Ano, v Kolumbii a Mexiku. Tam jsme jezdili v nadmořské výšce dva a půl kilometru. V Riu bude trať trochu jiná. Pojedeme po okruhu, kde závodili i zdraví cyklisté. Nejvyšší kopec však nevyjedeme úplně celý, před vrcholkem uhýbáme trochu jinam.

Právě silniční závod byl na uplynulé olympiádě dost divoký. Cyklisté hodně padali zejména ve sjezdu v džungli. Připravil jste se na zrádná místa?
Snažil jsem se na to psychicky připravit. Pořadatelé udělali na okruhu na poslední chvíli nový asfalt, který dost klouže. Hlavně pak v serpentýnách to je na hraně. Musím jet hlavou a na jistotu. Nechci skončit třeba jako Nibali, který si zlomil obě klíční kosti, nebo Henao, který si dokonce zlomil pánev.

Právě tito dva jeli ke konci olympijského silničního závodu na čele a pak upadli. Jak jste to prožíval?
Byl to velký pech. Ale ke konci jeli podle mého názoru už za hranou a také na to doplatili.

O dějišti her koluje spousta negativních zpráv. Máte z Ria nějaké obavy?
Nemám. Varovala mě jen brněnská akvabela Soňa Bernardová, že mám nosit doklady stále při sobě. Dost se údajně krade i v olympijské vesnici, mám si dát bacha na uklízečky. Bavili jsme se i o ostatních věcech a vím, na co si dát pozor.

Hodně se probíralo i jídlo v olympijské vesnici. Váš kolega Jiří Bouška si do Ria dokonce veze vlastní stravu. Řešíte to podobně?
Nic si nevezu. Budu se stravovat normálně v jídelně. Jen se vyvaruji nějakých neznámých jídel, u kterých ani nevím, z čeho jsou. Evropské pokrmy a třeba zeleninu si dám bez problémů. Ostatní si musím hlídat.

Cestujete na druhou paralympiádu. V Londýně před čtyřmi roky jste nejlépe skončil čtvrtý v týmovém sprintu na dráze. Jedete do Ria pro medaili?
Tentokrát bych ji rád získal. Jsem o čtyři roky starší a zkušenější. Hlavní šance přijde asi v časovce, kde se počítá každá kategorie zvlášť. Při silničním závodě jedou všechny kategorie dohromady a v cíli se pak přepočítávají různé koefi-cienty podle druhu postižení. Při závodě vůbec nevíte, jak na tom jste.

Na dráze bude medaile výš?
Tam mám asi největší šanci na dobré umístění v týmovém sprintu. Mimo mě ho ještě pojedou Jirka Ježek a Tomáš Kajnar. V Londýně jsme sice skončili čtvrtí, jenže konkurence šla nahoru. Spíš to vypadá na umístění kolem šestého místa.

Autor: Jan Pařík
Zdroj: http://www.denik.cz/ostatni_sport/koblasa-pred-paralympiadou-musim-jet-na-jistotu-nibali-uz-byl-za-hranou-20160902.html

Baskická Mungia přivítala na startu české cyklisty

Vynikajícího úspěchu dosáhla česká cyklistka Tereza Diepoldová. Ve finálovém závodě světového poháru ve španělském Bilbau zvítězila nejen v páteční časovce, ale i v nedělním silničním závodě v kategorii C2 handicapovaných cyklistek a po druhé ve své kariéře získala prestižní křišťálovou trofej pro celkovou vítězku světového poháru. Sympatická studentka Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze a členka týmu Nutrend Specialized Racing  tak navazuje na rok 2012, kdy se jí krátce před paralympijskými hrami v Londýně podařil podobný triumf.

Pódiové umístění v silničním závodě vybojoval také reprezentační kolega Terezy Ivo Koblasa závodící v kategorii C2 muži, když v závěrečném spurtu vybojoval bronzovou medaili. Pro Iva to byla již druhá medaile, první byla stříbrná v páteční časovce.

Velmi dobře si vedli i další naši reprezentanti v kategoriích C4 a C5, kdy Jiří Ježek obsadil sedmé místo a Tomáš Kajnar šesté.

Česká reprezentace handicapovaných cyklistů si tak odváží z finálového závodu světového poháru neuvěřitelné množství deseti  medailí v různých kategoriích.

Reprezentační výběr pro paralympijské hry Rio 2016 nyní bude čekat více než měsíc dlouhá závěrečná příprava. Český paralympijský tým bude odlétat do Ria de Janeira 1.září.a první start je čeká na velodromu v dráhových soutěžích dne 8.září.

Baskitské Bilbao je dějištěm finálového podniku Světového poháru handicapovaných cyklistů. V páteční časovce jednotlivců nastoupilo ke svým jízdám 12 českých jezdců.

V kategorii handbike H1 se v dopoledním bloku jako první z Čechů na start postavil náš nejlepší handbiker současnosti, Patrik Jahoda, který zajel vynikající jízdu a s více jak půlminutovým náskokem zvítězil před Finem Polvim a Rakušanem Bachmaierem. Po letošním vítězství v silničním závodě na SP v Ostende a druhém místě v časovce rovněž v Ostende, je to Patrikova již třetí medaile z podniků světového poháru 2016.

Jako další z českých nadějí nastoupil do časovky Ivo Koblasa v kategorii C2. Ve velmi napínavém souboji Ivo nestačil pouze na irského závodníka Lynche, který zvítězil nad Ivem jen o 14 vteřin a na českého závodníka „zbyla“ stříbrná medaile. Třetí příčku obsadil Angličan Price.

Stoupající formu před hrami v Riu potvrdili další dva čeští jezdci – Jiří Ježek (C4) a Tomáš Kajnar (C5). Oběma závodníkům unikla medaile jen o vlásek. Jirkovi Ježkovi chyběly ke stupňům vítězů jen necelé 3 vteřiny. Oba dva si tak odváží z Bilbaa nepopulární čtvrté místo a bramborovou medaili. V kategorii C4 zvítězil fenomén posledních dvou let Slovák Josef Metelka a v kategorii C5 neporazitelný Rakušan Eibeck.

Další z letošních účastníků letních paralympijských her David Vondráček vybojoval v kategorii tricyklů svůj letošní první cenný kov, když zajel druhý nejlepší čas a sklonil se jen před jihoafrickým jezdcem Viljoenem.

V ženách se dařilo Tereze Diepoldové (C2), která zvítězila s více než minutovým náskokem před Němkou Marzinke. V závodě tricyklů kategorie T2 zvítězila Lada Ekrtová před Argentinkou Oterovou.

World cup, Oestende Belgie, silniční závod

V neděli, závěrečný den světového poháru, byl na programu silniční závod kategorií C.

V devět hodit ráno se vydal na trať Jiří Ježek v závodě kategorií C4-5. Již od startu bylo jasné, že se pojede velmi rychle s množstvím nástupů v technických pasážích trati. Hned v prvním kole byl v pelotonu pád, kterému se Jirka Ježek naštěstí vyhnul. Ve druhé polovině závodu se odpoutala od zbytku pelotonu dvojice závodníků Metelka (C4) a Chaman (C5) a tuto dvojici začala pronásledovat skupinka šesti závodníků, ve které nechyběl ani náš závodník. Slovenský závodník Metelka nakonec vítězství udržel a ve spurtu se rozhodovalo o dalších umístěních. Jiří Ježek v závěru vybojoval krásné čtvrté místo a od bronzu jej dělilo jen půl metru.

Jako druhý závod nedělního dopoledne odstartoval závod kategorií C1-3. V početném startovním poli nechyběl náš závodník Ivo Koblasa. V závodě dlouhém 65 km se hned od začátku vytvořily tři skupiny. V druhé skupině byl i Ivo, který často diktoval tempo závodu a snažil se balík roztrhat. To mu bohužel nevyšlo. V závěrečném spurtu z toho nakonec bylo páté místo, což je vzhledem k náročnosti trati velmi dobrý výsledek. Závod vyhrál Kanaďan Chernove.

Jediná česká žena v nedělním programu Tereza Diepoldová se svými soupeřkami rozhodně nenechala zahanbit. Bohužel souboj o třetí místo opět rozhodoval závěrečný spurt. V něm Tereza prohrála s Holanďankou Norbruis a skončila také na nepopulární čtvrté příčce. Vítězkou se stala Číňanka Zeng.

World cup,Oestende Belgie, časovka

V pátek 20.5. byl zahájen světový pohár v cyklistice handicapovaných v belgickém Ostende časovkou jednotlivců. Trať časovky, měřící 16,6 km, byla velmi náročná. Počasí závodníkům příliš nepřálo a museli se vyrovnávat s prudkým větrem.

V úvodní časovce světového poháru se nejlépe dařilo Patriku Jahodovi v kategorii handbike H1, který zajel výborně a vybojoval druhé místo za Rakušanem Bachmaierem. Třetí skončil Fin Polvi.

Skvěle se vedlo i dalším českým závodníkům. Tereza Diepoldová obsadila v náročném závodě kategorie žen C2 čtvrté místo. V nabité konkurenci v časovce dlouhé 25 km se skvěle prosadil Jiří Ježek, který v kategorii C4 skončil na pátém místě. Rovněž páté místo vybojoval Ivo Koblasa v kategorii  C2 a Kateřina Antošová v kategorii H3.

Už pošesté se v Bosonohách se uskutečnila benefice zvaná Milčovo kolečko. Tříkilometrovou trať v areálu v Hoštické ulici jezdí účastníci závodu na počest cyklistické legendy Miloše Hrazdíry kolem jeho domu, kde před 26 lety zemřel ve svých 45 letech. Autor: DENÍK/Lubomír Stehlík

Letošní závod na asfaltové a z části šotolinové trati Jan Stropek v čase 4:47,62. Za ním dojel jako druhý o šestnáct sekund hendikepovaný cyklista Ivo Koblasa.

Letošní ročník připomněl jedenáct jubilantů. Mezi nimi například 95. narozeniny Luboše Puklického, trenéra olympijského vítěze Jiřího Dalera. Pětasedmdesáté narozeniny pak má Rudolf Koudelka, Vlastimil Homola a Jaroslav Bugner. Jen o pět let mladší je jubilant a předseda TJ Favorit Brno Pavel Havránek, Karel Vávra a Ivan Kučírek. Padesát oslavil vedoucí trenér sprinterů cyklistické Dukly Brno Svatopluk Buchta.

Na akci se ukázal i jeho svěřenec Pavel Kelemen, jenž 28. května oslaví 25 let. „Mám velkou radost, že se zde setkalo několik generací. Třeba Jiří Daler, olympijský vítěz z Tokia z roku 1964 s naší nadějí pro olympijské hry v Riu de Janeiru Pavlem Kelemenem, který byl naprosto úžasný a několik dětí potěšil, že se s nimi vyfotil," povídal pořadatel Vladimír Koudelka, který si zároveň s ostatními připomněl přípitkem i třicet let od tragické smrti olympionika a vítěze Závodu míru z roku 1972 Vlastimila Moravce.

Autor: Petr Musil

 
 

Zdroj: http://brnensky.denik.cz/ostatni_region/milcovo-kolecko-nabidlo-setkani-...

V šesti letech se znovu učil chodit. Nyní je cílem cyklisty Koblasy medaile na paralympiádě

20. března  2016 v 16:50  
Cyklista Ivo Koblasa - Foto: Pavel Petr

Cyklista Ivo KoblasaFoto: Pavel Petr

Od restartu až na paralympiádu. Tak by se dal zřejmě nejlépe charakterizovat příběh 22letého handicapovaného cyklisty. Ivo Koblasa totiž po náročné operaci v šesti letech začal prakticky s novým životem. Jeho nezbytnou součástí se stala cyklistika.

V osmi měsících lékaři u Iva diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu. Už od narození nehýbal levou rukou. Méně hybná byla také noha. Vše následkem problémů při porodu. 

„Toto vyvrcholilo v jeho dvou a půl letech, kdy byl s manželkou v Klimkovicích v lázních. V těch lázních dostal velmi těžký epileptický záchvat, takže u něj byla diagnostikovaná i epilepsie,“ popsal situaci tatínek, Ivo Koblasa starší. 

2:49 / 2:49
 

S českým handicapovaným cyklistou Ivem Koblasou na MS v Itálii mluvil reportér ČRo Pavel Petr

Vložit na svůj web

Epilepsie byla od osudného okamžiku také léčená, jenže vývoj nemoci měl vzestupnou tendenci. Velké záchvaty v podstatě nekončily. 

„Ten stav byl natolik vážný, že Ivo musel vyhledat další specialisty. Tito specialisté ho přijali v Praze a Ivo skončil na operačním stole v Thomayerově nemocnici na neurochirurgii, kde mu byly odděleny obě hemisféry v mozku,“ vysvětluje otec českého reprezentanta. 

Po této operaci Ivo nemohl chodit. Svůj život v šesti letech začínal prakticky znovu. 

„Od těch šesti let se vlastně všechno učí znova a to až do té podoby, jak je dneska. Má postiženou levou část těla, má horší hybnost levých končetin a zároveň nemá jemnou motoriku v pravé ruce. Ale v návaznosti na to, co bylo v té době, tak je to obrovský úspěch jak Iva, tak celé medicíny a týmu lékařů,“ říká Ivo Koblasa. 

A možná i zázrak. Vždyť Ivo na kole uměl vlastně jezdit dřív, než chodit. Pět let po operaci, to mu bylo jedenáct, poprvé okusil atmosféru cyklistických závodů. Jezdí silnici i dráhu. 

„Člověk měl i jiné plány, ale nakonec zjistí, že to kolo je pro něho to nejlepší. A hlavně se nemusí stresovat, že se něco stane. Dám příklad – když hraje někdo fotbal, tak může mít zlomeninu nebo může dojít i k otřesu hlavy, a to tady na dráze nehrozí, protože tady nejezdí žádná auta, takže je to bezpečnější,“ vysvětlil poněkud specificky důvod, proč cyklistiku bere Ivo Koblasa mladší jako sport číslo 1. 

„Člověk to hlavně dělá pro zábavu. V dnešní době cyklistika člověka moc neuživí.“ 

Přináší ale medaile a také uznání. Jako svůj největší úspěch považuje třetí místo z Mexika na mistrovství světa. Vybojoval ho na dráze v závodě na jeden kilometr. Ze silnice má dokonce stříbro ze Spojených států. Může ho brát jako odměnu za tvrdou dřinu. Teď má před sebou další výzvu - po Londýnu si zajistil start na své druhé paralympiádě v Riu. 

„Tam bych už chtěl urvat v kiláku třetí místo. Olympiáda je více než mistrovství světa nebo Světový pohár,“ naznačuje své plány Ivo Koblasa mladší. 

„To, že se Ivo dostal až na olympiádu, je pro nás obrovská odměna za to, co všechno lidé kolem něj udělali pro jeho zdraví a integraci do sportovní společnosti,“ neopomněl zdůraznit Ivo Koblasa starší.

V dopoledním týmovém sprintu obsadila česká trojice Koblasa, Kajnar, Bouška deváté místo v čase 54: 483. Ve finálových jízdách závodu ve scratchi nejprve Ivo Koblasa v hromadném spurtu kategorie C1-3 po velmi dobrém výkonu v průběhu celého závodu obsadil deváté místo a ve finálové jízdě ve scratchi kategorií C4 – 5 dojel Jiří Ježek v hlavním poli jako sedmnáctý.

Česká výprava handicapovaných cyklistů tentokrát nezískala na dráhovém mistrovství žádný cenný kov, nicméně naši cyklisté se dokázali celkem devětkrát umístit v elitní světové desítce, což je velmi důležité pro udržení postavení české reprezentace v žebříčku národů pro letní paralympijské hry Rio 2016.

Dráhovým mistrovstvím světa v italském Montichiari se uzavřel paralympijský ranking UCI a reprezentace celého světa budou nyní netrpělivě čekat na výsledný součet, který určí definitivní podobu účastnických kvót pro paralympiádu v Riu. Výsledné kvóty pro Rio oznámí Mezinárodní cyklistická federace UCI na počátku dubna.

Ivo Koblasa pátý !

Nejmladší člen české dráhové reprezentace Ivo Koblasa obsadil páté místo v závodě na 1 kilometr na mistrovství světa handicapovaných cyklistů v Montichiari.

Koblasa, který obhajoval bronz z minulého šampionátu, nastupoval do závodu po viróze, která ho trápila v minulém týdnu a ovlivnila Ivův trénink v posledních dnech přípravy ke světovému šampionátu.

Přesto se mu podařilo atakovat český rekord a výsledným časem 1:16:358 zaostal za svým osobním maximem jenom o několik setin sekundy.

Další Čech, Matěj Benda startující ve stejném závodě obsadil 13. místo v čase 1:21:942.

Ve večerní rozjížďce scratche spojených kategorií C1 – C3, obsadil Ivo Koblasa třetí místo a  bez problémů postoupil do nedělního finále.

V závodě žen kategorie C2 na 500 metrů obsadila Tereza Diepoldová 7. místo.


V Motole se rozdávaly poslední mistrovské medaile roku 2015

Už tradiční, předvánoční Mistrovství České republiky měli na programu dráhoví cyklisté.

Tradiční je také integrační aspekt celé akce, a tak se dráhový šampionát handicapovaných pořádá společně s dráhovým mistrovstvím cyklistů bez handicapu.

No a konečně, tradiční jsou i pořadatelé – TEAM DUKLA Praha a SKC Praha Nutrend Specialized Racing ve spolupráci s ČATHS.

Pořadatelům se v motolské hale podařilo vytvořit nádherné závody s velmi emotivní a bouřlivou atmosférou a především, s vynikajícími sportovními výkony.

Dráhovými Mistry České republiky se pro rok 2015 v kategorii handicapovaných cyklistů stali:
stíhací závod: Tereza Diepoldová C2, Ivo Koblasa C2, Jiří Ježek C4, Tomáš Kajnar C5
500 / 1000m:  Tereza Diepoldová C2, Ivo Koblasa C2, Libor Zajíc C5

skupina

20151220_100020

DSC_4283 mcr dráha 064

Nejlepším handicapovaným cyklistou roku je mladičký Ivo Koblasa!

Nejlepším handicapovaným cyklistou roku 2015 se podle cyklistických odborníků stal benjamínek cyklistického týmu, Ivo Koblasa (Favorit Brno).

Nejúspěšnější cyklistkou je pak Tereza Diepoldová (Nutrend Specialized Racing).

Bronzoví medailisté cyklistického mistrovství světa a medailisté řady závodů Světového poháru v roce 2015 získali nejvíce hlasů sportovních odborníků v hlasování Českého svazu cyklistiky.

Gratulujeme a věříme, že se Tereze, Ivovi a celému cyklistickému týmu bude dařit především v příštím roce na paralympijských hrách v Rio de Janeiru.

DSC_3396

Komentáře

https://epaper.denik.cz/eweb/media/vlp/2015/11/24/elements/7b18392c2bd44252b03a1e95fbb0340e.jpg

Paralympionik na kole…

Mladý paralympionik, který chce do Ria nejlíp vybavená kola. A na nich ... medaili

Příjemně překvapen je z hejtmanem oznámené stotisícové podpory všem jihomoravským olympionikům a paralympionikům k přípravě pro Rio 2016 21letý cyklista z Černé Hory Ivo Koblasa. Před týdnem zakončil tento partner ostřílených zdravotně hendikepovaných matadorů Jiřího Ježka a Jiřího Boušky v reprezentačním týmu celkovým 4. místem ve světovém žebříčku cyklistů své kategorie.

„Finišovali jsme mítinky v Jihoafrické republice, tam já byl 3. a 5. místem, a teď v závodě na pražském Strahově, kde jsem dojel 1. a 2,“ říká letošní medailista MS na dráze.

„Na Hrách v Londýně 2012 jsem debutoval vedle 4. místem v týmovém sprintu. Teď mně moji starší kolegové potvrdili, že chtějí reprezentovat i na Paralympiádě příští rok. Společně tak můžeme mít velké ambice. I medailové. To ale taky znamená, že já teď musím pořádně doplnit, modernizovat moje vybavení: kola dráhová i silniční. A investovat do přípravy, jako dosud nikdy. To by nešlo bez pochopení sponzorů. A teď tedy i díky krajské pomoci, se kterou nás všechny na brněnské schůzce přítomné potěšil pan hejtman,“ přibližuje pocity zdravě ambiciózního reprezentanta 22letý závodník Favoritu Brno.

V brazilském Riu chci urvat nějakou medaili, hlásí cyklista Koblasa

Brno – Po loňské sezoně vládl mezinárodnímu žebříčku. Po letošní sice brněnskému hendikepovanému cyklistovi Ivu Koblasovu patří čtvrtá pozice, přesto posbíral úspěchy, mezi nimiž se skví dva bronzy z mistrovství světa na dráze i v silniční časovce.

Cyklista Ivo Koblasa.Autor: Archiv Iva Koblasy

A hlavně vyjel dostatek bodů pro účast na paralympijských hrách, které v létě hostí brazilské Rio de Janeiro. „Aktuální sezonu řadím určitě k lepším, jen škoda, že mě letos dvakrát shodil na Světovém poháru ruský reprezentant, což se podepsalo i na mistrovství světa," povídá dvaadvacetiletý Koblasa.

Co je pro vás nejhodnotnější letošní výsledek?

Překvapil mě hlavně na dráze úspěch v kilometru, takže s trenérem Viktorem Zapletalem dobře směřujeme výkonnost. Dolaďujeme ji tak, abychom do budoucna jezdili i scratch, který taky bude na paralympiádě v Brazíli. Hlavně se pro Rio soustředím na časovku a dráhu, protože pro silniční závod se sloučily tři kategorie, člověk může vyhrát i skončit desátý.

Úspěchy v sezoně:
- 5. místo v silničním závodě na Světovém poháru v Pietermarit­zburgu, Jihoafrická republika
- 3. místo v silniční časovce na Světovém poháru v Pietermarit­zburgu, Jihoafrická republika
- 3. místo v silničním závodě na mistrovství světa v Nottwilu, Švýcarsko
- 1. místo v silničním závodě na Světovém poháru v Elzachu, Německo
- 3. místo v silniční časovce na Světovém poháru v Elzachu, Německo
- 1. místo na Evropském poháru v Terchové, Slovensko
- 3. místo v silniční časovce na Světovém poháru v Maniagu, Itálie
- 1. místo na Evropském poháru v Cologne, Německo
- 7. místo na dráze v týmovém sprintu, mistrovství světa v Apeldoornu, Nizozemsko
- 5. místo na dráze v závodě na tři kilometry, mistrovství světa v Apeldoornu, Nizozemsko
- 3. místo na dráze v závodě na jeden kilometr, mistrovství světa v Apeldoornu, Nizozemsko

Jak reálně vidíte účast v Riu?

Už jsou určená místa a stoprocentně pojedu, protože jsem si letos v předolympijském roce vyjel body. Z naší skupiny určitě vyrazí do Ria ještě Jirka Ježek a Tereza Diepoldová.

V jakých disciplínách se představíte?

Vyjel jsem si jak dráhu, tak silniční závod i časovku. Na dráze můžu jet pevný kilometr, stíhací závod na tři kilometry a pak scratch, na který chodí hodně diváků. Mám v něm taky ambice uspět. Pojedeme i týmový sprint.

Na paralympiádě v Londýně vám bylo teprve osmnáct a jel jste na zkušenou. Od Ria už čekáte víc?

Tam už chci urvat nějakou medaili. Zkušeností mám víc než v osmnácti, člověk se tím proplétá. Hlavně v našem týmu vládne klid, Viktor Zapletal nepřenáší na závodníka před startem nervy.Cyklista Ivo Koblasa (vpravo).

Kde vyhlížíte medaili?

Může podle mě vyjít v kilometru, nevím zda i v časovce. Pokud bude v okruhovém závodě, budu samozřejmě rád.

Sedí vám kombinace dráhy a silniční cyklistiky?

Je to docela náročné. Na silnici člověk najede víc kilometrů, na dráze zase zapojuje jiné svaly, jde o úplně odlišné disciplíny. Vyhovuje mi spíš silnice, pád na dřevěné dráze přináší i nebezpečí zabodnutí velké třísky.

Pomáháte také v přípravě s tréninkem na kole blanenským rychlobruslařům. Jací jsou svěřenci?

Přiznám se, že je to někdy o nervy. Pořád je musím organizovat, jak se mají na silnici chovat, jak fouká vítr, nutím je, aby jeli za sebou či vedle sebe.

Dáte si teď volno od závodění?

Dojíždím sezonu a v půlce listopadu vyrazím na patnáct dnů do lázní v Lednici. Dám si po sezoně oddech, pak zase budu najíždět kilometry. Potřebuji si odpočinout, protože pořád jezdím a najednou přijde zimní příprava.
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/ostatni_region/v-brazilskem-riu-chci-urvat-neja...

Tisková informace - aktualita

Ivo Koblasa (21): Mladík se vrátil z jihu Afriky s bronzem z SP, ale i s chutí jet s veterány Ježkem a Bouškou za rok na Paralympiádě v týmovém sprintu k medaili

Černá Hora – 17. září 2015: Pořádně posílil svoje šance startovat v příštím roce na Paralympijských hrách v Rio de Janeiro 21letý cyklista Favoritu Brno Ivo Koblasa. Ten se nyní vrátil z jihoafrického finále seriálu Světového poháru s bronzem z časovky – nejlepším umístěním ze všech čs. mužů na dvou galuskách.

Pódium chtěl přidat ještě v závodě pelotonu, ale povedlo se „jen“ 5. místo. Okruh a půl do cíle dojížděl prakticky ze sedla, nepříjemně – sedlo mu kleslo, protože při přejíždění početných městských retardérů povolila matice

„Určitě šlo zastavit v depu u trenéra Lukáše Petra, věděl jsem, že má u sebe klíč. Ale stálo by mě to 15 – 20 vteřin zdržení, a ty bych pak při kličkování pelotonem vpřed už nemusel stáhnout. Tak jsem se snažil bojovat o další medaili i s tímto hendikepem,“ říká cyklista, žijící v Černé Hoře. Žádný bolestínek, dříč. Trénující nejčastěji v kopcích mezi Českomoravskou nebo Drahanskou vrchovinou. Nebo na brněnském velodromu.

V jiné kategorii soutěžili na SP v Pietermaritzburgu mnohem zkušenější paralympionici, Jiří Ježek a Jiří Bouška. Ježek dorazil v časovce na 5. místě spokojen – zajel nejlepší závod od svého úrazu před rokem na MS. Bouška skončil nyní v časovce o 9 vteřin za ním, šestý.

Společně s mladým Koblasou by se oba veteráni mohli objevit za rok na Paralympiádě v Riu. Tak jako před třemi roky v olympijském Londýně, kde se jim pohromadě na velodromu podařilo zajet 4. místo v týmovém sprintu. Koblasovi bylo tehdy pouhých 18 let.

Pochopitelně, že se o možném společném startu v Riu 2016 mluvilo i na palubě letadla, kterým se česká výprava po víkendu vracela 26 hodin (!) z JAR domů.

„Jsem nejmladší, pro oba pořád bažant, tak se mnou spíš žertují. Ale teď už vím, že oba příští rok vrcholově trénovat i závodit vydrží. A oni zase vědí, že se mohou na mě spolehnout: trénuji cílevědomě k Riu. Každý den. Individuálně se určitě chci probít do Ria. Ale strašně rád bych tam jel závod i s nimi. Dal si společně na velodromu týmový sprint. To jsou fofry, to je něco! Jirku Ježka mám pořád před očima jako vzor z dětství… A kdybychom společně vybojovali i tu medaili, ke které nám scházel na paralympiádě v Londýně 2012 kousíček, to by byl pro mě splněný sen,“ přiznává Koblasa.

Do konce sezóny tomuto cyklistickému reprezentantovi, jenž se dokázal v dětství poprat i s obrnou, zbývá z velkých závodů vlastně už jen víkendový na silnicích kolem pražského Strahova. A potom?

„Slíbil jsem mladým rychlobruslařům – novému klubu v Blansku, že je pomohu trénovat na kole. Už jsme začali. Teď jsem se vrátil z Afriky, budu mít „po sezóně“, a těším se, že nám k tomu vydrží i hezké babí léto.“ Dodává mladý závodník a ještě mladší trenér.

Ve světovém žebříčku paralympioniků – cyklistů, který brzy vyjde, by měl figurovat mezi 3. – 5. místem.

(Zdroj: trp, 776 359 836)

foto: Start v savaně za městem do jihoafrické časovky Světového poháru zdravotně hendikepovaných cyklistů - 21letý čs. reprezentant Ivo Koblasa

f - archív ik

foto cycli Ivo Koblasa v jihoafrickém Pietermaritzburgu startuje v savaně za městem do časovky SP 2015 fwik.jpg (71 kB


Zahraniční report. handicapovaní

Diepoldová získala stříbro i v silničním závodě

Výborným způsobem zvládla i druhý závod finálové podniku Světového poháru handicapovaných cyklistů v JAR Tereza Diepoldová z celku Nutrend Specialized Racing. Stejně jako v časovce vybojovala v kategorii C2 na trati dlouhé 43 kilometrů stříbrnou medaili.

Český tým tělesně handicapovaných cyklistů si tak odváží z finálového závodu  celkem pět cenných kovů a především velkou porci UCI bodů potřebných pro národní ranking před blížícími se paralympijskými hrami v Rio de Janeiru.

„Ten závod byl pro mě velmi náročný, měla jsem technické problémy s řetězem, který mě padal a sjet zpět časovou ztrátu vzniklou opravami mě stálo mnoho sil. Ale z výsledku mám radost,“  okomentovala v cíli svůj závod Tereza.

Medailové ambice jsme měli také v závodě mužů kategorie C4, kde nás reprezentovali Jiří Ježek s Jiřím Bouškou a v kategorii C2, kde jsme měli zastoupení mladičkým Ivem Koblasou. Ovšem oba závody byly pro českou výpravu smolné. Ivo Koblasa se od úvodu závodu musel potýkat s uvolněným sedlem a nakonec i s tímto handicapem dokázal dokončit závod na pátém místě. Ve slibně se vyvíjejícím závodě kategorii C4 postihnul Jiřího Ježka defekt zadního kola, díky kterému nabral značnou časovou ztrátu, která ho vyřadila z bojů o medaile. Jiří Bouška dospurtoval v hlavním poli na pátém místě.

Silniční část sezóny handicapovaným cyklistům ještě nekončí. V termínu od 25. do 27. září se v Praze na Strahově uskuteční finále Evropského poháru handicapovaných cyklistů a podle aktuálních informací uvidíme v Praze závodit kompletní evropskou špičku včetně našich nejúspěšnějších reprezentantů.

Výsledky:

Muži:

C2 (55,35 km)

1. Eckhard (Šp.) 1:27:11, ...5. Koblasa (ČR) +50.

C4 (73,8 km):

1. Metelka (SR) 1:53:35, ...5. Bouška stejný čas, 8. Ježek (oba ČR) +3:44.

Ženy:

C2 (43,05 km):

1. Jonesová (USA) 1:20:03, 2. Diepoldová (ČR) +4:00.

Hned tři pódiová umístění získali při finálové časovce Světového poháru naši handicapovaní cyklisté v Pietermaritzburgu.

Tereza Diepoldová v kategorii C2 cyklistek s nadkolenní amputací vybojovala vynikající stříbro a přesto v cíli nebyla sympatická studentka FTVS UK v Praze a členka týmu Nutrend Specialized Racing spokojená.

„Necítila jsem se před závodem úplně v pohodě po dlouhém letu do Pietermaritsburgu, ale v závodě se mi nakonec jelo velmi dobře. Bohužel hodně ztrácím v technice, musíme na tom přes zimu tvrdě zapracovat, pokud chci za rok v Riu bojovat o přední umístění“ uvedla hned po dojezdu stříbrná paralympijská medailistka z Londýna.

thumb_IMG_1843_1024

V odpoledním programu Terku napodobil její týmový kolega závodící na handbike v kategorii H1 Patrik Jahoda a v kopcovité časovce rovněž vybojoval stříbrnou medaili a před sobotním silničním závode stále zůstává v boji o celkové prvenství ve Světovém poháru.

„Sám jsme byl překvapený jako dobře se mi v těch kopcích jelo, svědčí mi spíše rovinaté tratě“ hodnotil po závodě svůj výkon Patrik a k ambicím na celkové vítězství ve Světovém poháru dodal „samozřejmě budu zítra bojovat co to půjde“. Při medailovém ceremoniálu jezdců kategorie H1 došlo k velmi emotivní záležitosti. Před spuštěním hymny vítěze závodu Jihoafričana Nikolase Pietera Du Preeze došlo k poruše a výpadku elektrické energie. Po chvíli ticha začali přítomní domácí diváci spontánně zpívat hymnu svého vítěze a výslednému chorálu poté dlouho aplaudoval celý stadion.       

sp pietermaritzburg 180

Bronzovou medaili pak do české sbírky přidal, nejmladší člen výpravy, Ivo Koblasa v kategorii C2. Ivo jel od úvodních metrú závodu velmi rychle a od vítěze Rusa Gilmutinova jej dělilo pouhých dvacet sekund. Nebýt řady technických chyb v zatáčkách, které Ivo neprojel příliš čistě a v jedné se dokonce dostal až  na travnatý povrch v blízkosti silnice, mohlo být jeho umístění ještě výraznější.    

sp pietermaritzburg 119

thumb_P9110355_1024

V kategorii C4 obsadil Jiří Ježek v absolutní konkurenci vynikající páté místo, což je jeho nejlepší umístění od těžkého zranění, které si přivodil před rokem v závodě mistrovství světa. Ve stejné kategorii dokončil Jiří Bouška závod na šestém místě a v kategorii handbikerek H3 obsadila Kateřina Antošová čtvrté místo.

 

 

Ivo Koblasa má bronz ze silničního závodu!

Třetí příčku v silničním závodě mistrovství světa získal nejmladší člen české cyklistické reprezentace, Ivo Koblasa. Závod kategorie C2 se odehrával za silného deště a chladu, což bylo obzvláště nepříjemné v dlouhém sjezdu. Ivo se od počátku závodu pohyboval na předních místech a většinu závodu také určoval tempo pelotonu. Bronzovou medaili vybojoval v cílovém spurtu při dojezdu hlavní skupiny jezdců. Veterán Michal Stark dokončil závod na 14. pozici.

Velmi dobře si znovu vedla Tereza Diepoldová, která se po celý závod pohybovala na medailových pozicích a nakonec obsadila čtvrtou příčku.

V odpoledním závodě kategorií C4 a C5 vybojoval po společném cílovém spurtu 8. místo Jiří Bouška před Jiřím Ježkem. V kategorii C5 obsadil Tomáš Kajnar 10. místo.

ms nottwil 147Zlatá a stříbrná medaile na závěr světového poháru handicapovaných cyklistů

V neděli čekal na závodníky kategorií C a T silniční závod. Z českých závodníků nastoupili do soubojů Ivo Koblasa a Michal Stark v kategorii C2, Jiří Ježek v C4 a Tomáš Kajnar v kategorii C5. Trať závodu vedla centrem města na velmi technickém okruhu dlouhém 4,6 km a prověřila jezdce ve všech směrech.

Obrovskou radost znamenala zlatá medaile Iva Koblasy, který zvítězil v závodě dlouhém 55,2 km a i přes pád ve druhém kole dokázal ztrátu dojet a ve spurtu porazit třetího Peruánce Hilariuse a druhého Rusa Gilmutinova. Micha Stark dojel na deváté příčce.

Závod kategorií C4 a C5 měřil 69 km a od začátku bylo jasné, že se pojede ve vražedném tempu. Průměrná rychlost prvního kola byla přes 50 km/h. V hlavní skupině pracoval velmi aktivně Jirka Ježek, který úspěšně smazával nástupy svých soupeřů. Do cílové rovinky přijela hlavní skupina pohromadě a rozhodovalo se ve spurtu, ve kterém Jirka proťal pomyslnou pásku na krásném sedmém místě. Závod vyhrál Slovák Metelka před Rusem Pudovem a druhým Slovákem Kurilem. Tomáš Kajnar dojel závod na dvanáctém místě.

Dnes (pátek 24.7.2015) odstartoval v německém Elzachu další závod světového poháru handicapovaných cyklistů. Jedná se již o třetí letošní závod SP, který se koná necelý týden před letošním vrcholem sezóny, mistrovstvím světa ve švýcarském Nottwil.
Čeští závodníci se rozhodně v dnešní časovce neztratili.

Na velmi  náročné trati časovky, , jejíž trať je specifická tím, že vede neustále do vrchu místy se stoupáním přes 10% se představili jezdci v kategoriích C. Excelentní výkon předvedla Tereza Diepoldová (C2), která vybojovala zlatou medaili a svým časem předjela i závodnice s lehčím handicapem kategorie C3 a své největší soupeřce Alison Jones nadělila přes tři minuty. Třetí skončila s téměř 10 minutovou ztrátou Holanďanka Alyda Norbruis.

V mužské kategorii C2 si skvěle vedl Ivo Koblasa a zajel třetí nejrychlejší čas a získal pro české barvy bronz. Sklonit se musel jen před výkonem Španěla Egharta, který zvítězil před druhým Peruáncem Hilario Rimasem.

Jiřímu Ježkovi (C4) dnes jeho oblíbená trať příliš nesedla a dojel si pro sedmou příčku.  Tomáš Kajnar (C5) i přes defekt na startu vybojoval osmé místo.

Na poloviční trati náročné časovky se představili handbikeři. Nejlépe z Čechů si vedla Kateřina Antošová (H3), která obsadila čtvrté místo, rovněž Patrik Jahoda (H1) a Pavel Foltýn (H2) předvedli velmi kvalitní výkony a shodně obsadili ve svých kategoriích pátou příčku.

Tisková informace

 

22. narozeniny slavil paralympionik na kole Koblasa dvěma výhrami v Evropském poháru. Cíl zůstává: Rio 2016 pod 5 kruhy

 

Brno - 14. července 2015: Do slibné formy se po nešťastném pádu v Itálii a spoustě odřenin opět dostává cyklista Favoritu Brno, český paralympijský reprezentant Ivo Koblasa. O víkendu si upevnil ve slovenské Terchové vedoucí postavení v klasifikaci Evropského poháru. 

 

Vyhrál v mezinárodní konkurenci v kopcích Jánošíkova kraje jak časovku jednotlivců (s tři čtvrtě minutovým náskokem před soupeři), tak stál na pódiu i po souboji pelotonu - na snímku. V tom zvítězil v podobném stylu, jako dva týdny předtím při českém šampionátu mezi Terchovou a Žilinou rychlobruslařka na kole Sáblíková - o mnoho minut. Konkrétně: druhému Matěji Bendovi (CZE) Koblasa ujel o 5:40 min., bronzovému Slovinci Romanu Pongracovi o 8:02 min.

 

Koblasa, žijící v Černé Hoře, svěřenec trenérů Miroslava Černohlávka a Lukáše Petra, tak patřičně oslavil svoje teprve 22. narozeniny. Jeho velkým sportovním cílem je uspět příští rok na Paralympijských hrách v Rio de Janeiru, reprezentovat Českou republiku tak dobře, jako to dokázal v předchozích letech především pražský Jiří Ježek (40).

 

Foto: archív ik

 

 

(Zdroj: trp, 731 656 834)

NADACE AGEL podporuje úspěšného handicapovaného vicemistra světa v cyklistice


Prostějov, 17. dubna 2015: Dvaadvacetiletý paralympijský reprezentant a vicemistr světa 2014 Ivo Koblasa by mohl jít příkladem všem zdravým lidem. I přes svůj handicap dosáhl v cyklistice světových úspěchů a jeho velkým snem je získat chybějící zlatou medaili z mistroství světa. Těchto úspěchů dosahuje Ivo Koblasa také díky prostějovské NADACE AGEL, která jej v posledních třech letech podpořila 130 tisíci korunami.

Ivo Koblasa má za sebou úspěšnou zimní dráhovou sezónu a v těchto dnech plynule přešel na letní silniční sezónu, ve které si rovněž klade vysoké cíle. Krom závodů v Česku již na počátku května absolvuje Evropský silniční pohár Brescia v Itálii a největší zálusk má na zlatou medaili z Mistrovství světa, které se pojede v červenci ve Švýcarsku. „Ivo je obdivuhodný sportovec, který může být svou vytrvalostí a houževnatostí vzorem pro nás všechny. Líbí se mi, že si klade stále vyšší a vyšší cíle, které také plní. Rádi jsme Iva podpořili i letos a přejeme mu úspěšnou sezónu,“ uvedla výkonná ředitelka NADACE AGEL Mgr. Denisa Rísová, kterou Ivo v těchto dnech navštívil.

Ivo trpí již od narození dětskou mozkovou obrnou a epilepsií. Na kole jezdí od tří let, o tři roky později se pro něj ale cyklistika stala něčím víc než pro ostatní děti. V šesti letech prodělal operaci mozku, takzvanou kalosotomii (oddělení obou hemisfér mozku). Po této operaci se musel učit znovu chodit, mluvit, jezdit na kole, lyžovat a zvládat běžné každodenní činnosti. Právě tehdy se pro Iva stalo kolo především rehabilitační pomůckou a nutností ke zvládnutí koordinace pohybu celého těla. Tato nutnost začala postupně přerůstat v posedlost, kdy si bez kola nedokázal představit svůj den.

NADACE AGEL, která sídlí v budově Nemocnice Prostějov, podpořila mladého cyklistu v posledních třech letech celkem 130 tisíci korunami. Tyto prostředky putují na úhradu účastnických poplatků na mezinárodních světových a evropských pohárech a na mistrovstvích světa, ale také na cyklistické vybavení. „Když jste závodník, nestačí Vám jen jedno kolo. Je třeba mít jedno silniční, jedno dráhové, tréninkové atd. K tomu další příslušenství a vybavení a samozřejmě náhradní díly. Bez sponzorů by to opravdu nešlo, a proto NADACI AGEL moc děkuji za podporu,“ uvedl Ivo Koblasa.

NADACE AGEL sídlí v Prostějově a potřebným lidem i právnickým osobám pomáhá již od roku 2011. Informace, komu již nadace pomohla, včetně formuláře žádosti o nadační příspěvek, najdou zájemci na webových stránkách nadace.agel.cz.

Samková je ještě pořád slavnější, směje se hendikepovaný cyklista Koblasa

Brno – Zdá se, že mu změna prospěla. Brněnský hendikepovaný cyklista Ivo Koblasa přešel po sporech s vedením spastické reprezentace pod Český svaz tělesně postižených sportovců a dává o sobě čím dál víc vědět. Za minulou sezonu získal titul český junior roku a o víkendu ukořistil bronz na dráhovém mistrovství světa v nizozemském Apeldoornu.

Brněnský cyklista Ivo Koblasa na londýnské paralympiádě.Autor: archiv Iva Koblasy

„Lidi už mě poznávají, ale tak slavný jako Eva Samková ještě nejsem," zmiňuje s úsměvem závodník Favoritu Brno olympijskou vítězku ve snowboardcrossu.

Dvaadvacetiletý cyklista společně se svým otcem kritizovali po paralympijském Londýně vedení spastické reprezentace, které si ve vedlejším pokoji udělalo večírek a závodníka rušili před důležitými starty. Ten poté onemocněl a poslední závod neabsolvoval. Kvůli kritice ho vyřadili z reprezentace.

Koblasa tedy přestoupil pod jiný svaz a změnu si pochvaluje. „Už na ty problémy nemyslím. Soustředím se na budoucnost, v novém týmu je bezvadná atmosféra," pochvaluje si Koblasa, který se narodil s dětskou mozkovou obrnou.

V nové skupině trénuje po boku už legendárního hendikepovaného cyklisty Jiřího Ježka nebo úspěšného Jiřího Boušky. „Je to úžasné. Jirka Ježek má hrozně moc zkušeností, které od něj přebírám. Radí mi třeba s technikou nebo taktikou při závodě," libuje si.

Spolupráce mu nadmíru prospívá. O víkendu získal vedle bronzu z kilometru ještě páté místo na třech kilometrech a sedmou pozici v týmovém sprintu. „Světový šampionát hodnotím jako velice úspěšný. Mám radost hlavně z kilometru. Skončili přede mnou sice dva Asiaté, ale na toho druhého jsem oproti minulým závodům ztratil mnohem méně. Před tím to byly třeba tři sekundy, teď jen necelá jedna," vysvětluje absolvent střední obchodní školy.

Smůlu měl v disciplíně scratch, tedy závodě na šedesát kol. Od začátku byl velice aktivní, ale asi ve dvou třetinách zápolení se mu vycvakla tretra z pedálů. Musel zastavit a znovu ji nacvaknout.

Nakonec dojel ve své kategorii šestý. „Stalo se mi to už jednou v Brně, ale tam se mi podařila bota nacvaknout za jízdy. Teď jsem jel asi 65 kilometrů v hodině a to už není sranda," přibližuje cyklista, jehož hlavní cíl je paralympiáda v Riu de Janeiru.

 

Druhý den soutěží Mistrovství světa handicapovaných cyklistů na dráze v nizozemském Apeldoornu měl na pořadu stíhací závody na 3000 metrů kategorií C2.

A naši reprezentanti, Tereza Diepoldová a Ivo Koblasa si znovu vedli výborným způsobem, když obsadili šesté a páté místo.

„Dráhová sezóna, trénink i závody jsou pro mne především přípravou na silniční část sezóny, kde bych chtěla uspět a vybojovat si nominaci pro paralympijské hry v Rio de Janeiru. Vzhledem k této prioritě jsem s umístěním zde na dráhovém mistrovství světa spokojená a už jsme se i rozhodli, že v paralympijské sezóně zařadíme dráhu do tréninkového programu v mnohem větší míře“ okomentovala své výsledky v Apeldoornu sympatická studentka FTVS UK a paralympijská medailistka, Tereza Diepoldová.

Dnes pátý Ivo Koblasa si zlepšil své osobní maximum o více než dvě sekundy. „Dobře jsem odstartoval, soustředil jsem se na to a pak se mi také dařilo udržovat rovnoměrně vysoké tempo v celém závodě. Trénovali jsme to v Motole a tak mám radost, že se mi to podařilo zvládnout i v závodě“, radoval se v cíli Ivo.

zdroj.ČATHS 

Velkou radost nám udělal nejmladší člen českého cyklistického týmu Ivo Koblasa, který dokázal vybojovat bronzovou medaili na dráhovém mistrovství světa handicapovaných cyklistů v nizozemském Apeldoornu.

Velmi dobře si vedla také Tereza Diepoldová, které patří v závodě na 500 metrů šestá příčka a Jirka Ježek, pro kterého byl závod na 1 kilometr spíše prvním závodním testem po těžkém zranění, obsadil 12. pozici.

Dvanácté místo patří také Tomášovi Kajnarovi, který výrazně posunul svůj osobní rekord na jeden kilometr.

26.3.2015 Tisková zpráva

aktualita

SPORTOVCEM JMK za rok 2014 mezi handicapovanými je 22letý vicemistr světa cyklistiky z Černé Hory Ivo KOBLASA

Sportovcem roku na jihu Moravy byl vyhlášen za rok 2014 mezi zdravotně handicapovanými  22letý cyklista z Černé Hory Ivo Koblasa. Stalo se tak na slavnostním večeru 5. března 2015 v Rotundě brněnského výstaviště.

Cyklista - medailista mistrovství světa na velodromu i na silnici, vicemistr světa, medailista Světového poháru, žije v Černé Hoře, trénuje především v kopcích Blanenska a je oporou Favoritu Brno i české paralympijské reprezentace. K ceně nejlepšího handicapovaného sportovce kraje mu gratuloval i hejtman JMK Michal Hašek.

Koblasu vede do letošní cyklistické sezóny 2015 nově trio trenérů - zůstali brněnští: legendární veterán Miroslav Černohlávek spolu s mladým Lukášem Petrem, přibyl při akcích, organizovaných svazem z Prahy, na posledních OH úspěšný Viktor Zapletal. 

Zajímavost: už ve 22 letech má Koblasa také řádný trenérský průkaz, zatím trenéra III. třídy. Od prvních závodů cyklistického jara v ČR (21. 3. 2015 - PRIMAVERA BIKE) začne pomáhat na kole mladým talentům z Blanenska.

Sportovním cílem Iva Koblasy, který se ke kolu dostal v rámci rehabilitaci po dětské obrně, a který stihl prestižní debut mezi seniory na Paralympiádě v Londýně 2012, jsou v příštím roce paralympijské hry v Rio de Janeiru. Letos obhajuje druhou příčku na světovém žebříčku. Už o víkendu vyráží najíždět stovky kilometrů na tréninkový kemp do nejteplejšího regionu kraje, na Znojemsko. Za měsíc ho čeká start v Nizozemí na mistrovství světa handicapovaných cyklistů na velodromu.

Před měsícem byl Koblasa oceněn i mezi nejúspěšnějšími sportovci za rok 2014 na Blanensku.

(Zdroj: ViaMedia CZ, e-m.: viamedia.cz.eu@email.cz, tf. 731656834)

 

Úspěchy Ivo Koblasy v roce 2014

Jednadvacetiletý cyklista, paralympionik Ivo Koblasa z Černé Hory má za sebou nejnáročnější a také nejúspěšnější sezonu své sportovní kariéry. V dubnu Ivo dojel pro bronz na dráze na MS v Mexiku, v září na MS v USA získal titul Vicemistra světa v silničním závodě. Na WC ve španělské Segovii obsadil 2. místo v silničním závodě a v časovce skončil na 3. místě. Ve Světovém poháru nasbíral tolik bodů, že ho vynesly na nejvyšší příčku v jeho kategorii. 
Ivo, můžete jmenovat další významné úspěchy Vaší letošní sezony?
Bylo to také 1. místo v Evropském poháru v Terchové na Slovensku, stejně jako v německém Elzachu a v Praze, 1. místo v silničním závodě a 8. místo v časovce na World Cup Toskánsko v Itálii. V silniční časovce v Lenešicích jsem získal titul Mistr ČR.
Kde se Vám nejlépe závodilo?
Určitě na MS v Greenville v americké Jižní Karolíně. Tamní kopcovitá trať mně vyhovovala a také se to projevilo na výsledku v silničním závodě. Tohoto titulu vicemistra světa si zvlášť cením, protože na předchozím závodě v Terchové jsem si pochroumal koleno a do Ameriky jsem jel s obavami a s nedostatečným tréninkem. 
Otec, pan Koblasa, který dělá synovi manažera, se ujímá slova:
Ivo jezdí na kole od svých 3 let, takže je s kolem dokonale sžitý; díky tomu mu vyhovuje více členitý terén, ve kterém může prosadit techniku jízdy; například z kopců pravidelně ujíždí i těm nejlepším soupeřům. Dlouhé a rovné úseky nemá příliš rád. Zřejmě svou roli také hrají časté tréninky zde, v okolí Černé Hory, kde jsou silnice směrem na Vysočinu i na Drahanskou vrchovinu velmi kopcovité.
Díky vypracované technice jízdy si může dovolit jezdit ofenzívně, možná někdy až agresivně; v mnoha závodech udává tempo jízdy, kterému se ostatní podřizují. 
Jak často Ivo trénuje? 
Ivo se věnuje silniční a dráhové cyklistice pod TJ Favorit Brno. Tréninky na dráze probíhají v Brně a s Duklou Brno také ve Vídni. Na silnicích využíváme stále více okolí Černé Hory; náročné silniční úseky jsou zde situovány v krásné přírodě a jsou i na provoz relativně klidné. Trénujeme prakticky každodenně celou sezonu, pokud to počasí alespoň trochu dovolí. Dříve jsme jezdili na mnohá soustředění, teď je už omezujeme a více využíváme místních možností.
Věnují se Ivovi trenéři z Favoritu Brno?
Částečně se mu věnuje hlavní trenér Mgr. Lukáš Petr. Od roku 2006 je pro Iva hlavním trenérem pan Černohlávek, trenérská legenda brněnské cyklistiky. 
 
Miroslav Černohlávek dostal kolem roku 1947, ve svých 16 letech, nabídku vyzkoušet si závodní cyklistiku v tehdejším brněnském klubu Moravská Slavie. Rodiče mu koupili kolo s podmínkou, že se bude tomuto sportu věnovat alespoň dva roky. Podmínku splnil dokonale – po návratu z vojny a založení rodiny se zapojil do zájmové sportovní činnosti a zahájil svou funkcionářskou a trenérskou činnost v cyklistické TJ Favorit a ve Středisku vrcholového sportu, kde v oddílu cyklistiky působil jako vedoucí trenér. Cyklistice se věnuje již 55 let.
Pana Černohlávka jsem se zeptal:
Jak jste se dostal k trénování Ivo Koblasy?
Oslovil mě otec, pan Koblasa, v době, kdy jsem už aktivní činnost ukončil. Jen bych upřesnil jeho slova o hlavním trenérovi – tím je skutečně on, táta, který Ivovi a jeho sportovnímu nadšení věnuje veškerý čas. Já zajišťuji tréninky na dráze v Brně; silniční tréninkové jízdy po přestěhování rodiny do Černé Hory obstarává otec. Samozřejmě že využívám svých letitých zkušenosti a v obou disciplínách rád poradím - jak s rozvržením tréninků, tak i taktickými radami. 
Na závodech se jedná hlavně o posouzení soupeřů, typu tratě, dalších okolností - pak lze Ivovi doporučit optimální taktiku jízdy.
Ve své kariéře jste trénoval mnoho cyklistických es, včetně československých reprezentantů. Jaký je rozdíl mezi zdravými vrcholovými sportovci a Ivem, který bojuje s omezením daným jeho zdravotním stavem?
Hned, když jsem začal Iva trénovat, jsem prosadil, aby část svých tréninků, ale také závodů, absolvoval se zdravými cyklisty. Důležité bylo, aby se naučil jezdit nejen výkonově, ale také takticky, ve větší skupině jezdců, v peletonu, aby se naučil stíhat vedoucí skupinu, střídat se ve vedení, šetřit síly na důležité nástupy atd.
Právě kombinace dobré fyzické přípravy, taktiky a naprosto dokonalé techniky jízdy (Ivo je se svým bicyklem jakoby srostlý) přináší kýžené ovoce a Ivo Koblasa je jméno, které je dnes pojmem na světových soutěžích.
Ivo je velký bojovník, který dává do cyklistických soubojů na dráze i na silnici všechno. Jsem rád, že mohu na sklonku své kariéry tomuto chlapci pomáhat v jeho sportovním boji.
Pánové děkuji za rozhovor.
 
Za Listy regionů Petr Hanáček
 
Aktuality, zajímavosti
Epilepsie vašima očima
Ivo Koblasa: Věřím v sílu lidské vůle
Koncem srpna si na krk hrdě pověsil stříbrnou
medaili pro vícemistra světa, pro rok 2014 se
stal i vítězem světového rankingu. Sny a cíle pa-
ralympijského reprezentanta České republiky Ivo
Koblasy, však míří ještě výše. I přes svůj handicap
dětské mozkové obrny a epilepsie ví, že je v jeho
silách dosáhnout met nejvyšších a svému snu pod-
řizuje vše. Celý jeho život je úzce spjat s jízdním
kolem, i proto se exkluzivní rozhovor Iva Koblasy
pro časopis Aura točil právě kolem cyklistiky.
Nejprve mi dovolte pogratulovat Vám
ke krásnému 2. místu na proběhlém mistrov-
ství světa. Jak hodnotíte Vaši účast a dosaže-
né výsledky? Kam stavíte stříbrné umístění
ve svém dosavadním žebříčku úspěchů?
Svoji účast hodnotím velmi kladně – je to pro
mě umístění z říše snů! Pro zisk stříbrné medaile
jsem udělal maximum jak přímo v závodě, tak
i v cílené přípravě před šampionátem. Zisk titulu
vícemistra světa je pro mě mým dosavadním nej-
větším sportovním úspěchem a splněním mého
velkého snu. Kdo by si kdy pomyslel,
já se svým postižením vystoupím až na tento po-
myslný vrchol.
Zajímáte se o cyklistiku obecně? Sledujete zá-
vody typu Tour de France, Giro d’
Italia, Vuelty?
Máte nějaký cyklistický vzor, ke kterému vzhlí-
žíte nebo byste se jeho výkonům chtěl přiblížit?
Pravidelně sleduji především Tour de France, která je
jednou z největších sportovních akcí na světě. A můj
vzor? Tím je bezesporu můj kolega z reprezentace
Jirka Ježek. Lidsky je pro mě vzorem můj trenér,
dnes již 85letý Miroslav Černohlávek, trenérská
legenda naší, ale i slovenské cyklistiky.
Jak vypadá Váš běžný tréninkový den? Kolik
km ročně strávíte jako profesionální cyklista
v sedle?
Na kole trénuji 6 x týdně a najedu kolem 1 400 km
za měsíc, 2 x týdně jsem v posilovně. Vstávám ko-
lem 7:00, den zahajuji protažením, potom snídaní,následuje opakující se skladba tréninku podle dne
v týdnu. Pondělní ráno trávím na trenažéru, odpole-
dne následuje trénink v posilovně. Úterní dopoledne
se volně rozjíždím na trenažéru, odpoledne potom
trénuji cca 3 hodiny na brněnské dráze. Ve středu
na mě čeká objemový trénink v kopcích kolem Čer-
né Hory, kdy najedu kolem 70 – 80 km. Čtvrtek
je zaměřený na intervaly na silnici, 15 x 1,5 km,
celkem na kole strávím kolem 60 km. V pátek tré-
nuji dvoufázově – v posilovně a na kole, na kterém
na mě po celou dobu tréninku čekají sprinty na sil-
nici, najedu opět kolem 60 km. O víkendu, pokud
nejsou závody, mě každý den čeká 100 km trénink
na silnici. Tímto způsobem utíkají všechny mé týdny,
kromě dvou podzimních, kdy regeneruji v lázních.
Máte někdy období, kdy byste kolo s chutí
„zahodil“ a odpočinul si?
Na podzim, po sezoně v měsíci říjnu, kdy jsem
v lázních. V tomto čase jsem bez kola 14 dní,
ale věřte, že již ke konci pobytu se mně po kole
opět stýská.
V čem si myslíte, že spočívá největší rozdíl
mezi handicapovanými a zdravými cyklisty?
Handicapovaní sportovci se musí nejprve vyrovnat
se svým handicapem a překonat jej a až potom
mohou pomýšlet na sportování. Dalším velkým
rozdílem je finanční stránka – podáváme profe-
sionální výkony v podstatě v nulovém finančním
zabezpečení. Toto ovšem platí jen pro Českou re-
publiku, mezinárodní soupeři, s kterými závodím,
jsou dnes již plně profesionalizovaní.
S jakými cíli a plány budete vstupovat
do příští sezóny? Máme možnost Vás potkat
při závodech i v České republice? K jakému
vrcholu upínáte svou pozornost v delším
časovém horizontu?
Rád bych obhájil své letošní výsledky, možná je
i posunul k zisku vysněného titulu mistra svě-
ta či vítěze světového poháru. V letošním roce
jsem získal druhé místo ve světovém poháru
a vyhrál jsem i světový ranking. Doma se pravi-
delně účastním závodů zdravých cyklistů na sil-

informace o epilepsii | AURA 247
22
Příběh
Ivo Koblasa: Prvotní neúspěch mě katapultoval k velkým výkonům
Ivo Koblasa (21 let), paralympijský reprezentant
ČR, je jedním z našich současných nejúspěšněj-
ších handicapovaných sportovců. Už od naro-
zení trpí dětskou mozkovou obrnou a epilepsií.
Jeho životní láskou se stalo jízdní kolo, které ho
nasměrovalo na dráhu profesionálního cyklisty.
Na kole začal Ivo jezdit ve věku tří let, o tři roky
později se pro něj však cyklistika stala něčím víc
než pro ostatní děti.
Právě v šesti letech prodělal Ivo kvůli medikamenty
nezvládnutelné epilepsii operaci mozku, po které
se musel učit znovu chodit, mluvit, zvládat běžné
každodenní činnosti. V této době se pro něj kolo
stalo důležitou rehabilitační pomůckou k zvládnutí
koordinace pohybu celého těla. Prvotní nutnost
však postupně začala přerůstat do posedlosti –
bez kola si malý Ivo nedokázal představit svůj
den a už v osmi letech se pustil do závodění.
Napoprvé sice skončil na posledním místě, ale
právě to ho paradoxně posunulo dopředu. Za rok
už byl v první polovině závodního pole.
V roce 2011 si umístěním na čtvrtém místě v sil-
ničním závodě v dánském Roskilde zajistil účast
v silniční části na letní paralympiádě v Londýně
2012, v únoru 2012 se mu podařilo po pátém
a sedmém místě na mistrovství světa na dráze
v Los Angeles vybojovat i dráhovou paralympij-
skou účast, která korunovala jeho dlouhodobou
a svědomitou přípravu. Na londýnské paralympi-
ádě pokračoval Ivo Koblasa v úspěšné cyklistické
reprezentaci České republiky, pro kterou vybojoval
4. místo v team sprintu a 7. místo ve stíhacím
závodě a silniční časovce.
Po paralympiádě se Ivo opět vrhl do tvrdé přípravy
– své úsilí pro rok 2013 zaměřil na umístění ve
špičce světového cyklistického žebříčku - cílem
byla meta dosažení umístění do 5. místa světo-
vého žebříčku. Toto předsevzetí se mu podařilo
naplnit na 110 procent, ve Světovém poháru
obsadil celkové druhé místo. Nezklamal ani na
mistrovství světa, které se konalo v srpnu 2013
v kanadském městě Baiu Comeu, po celý závod
tvrdě bojoval v konkurenci nejlepších světových
cyklistů a do cíle dospurtoval na vynikajícím, i když
bramborovém, 4. místě, když jej od 3. místa dělilo
pouhých 11 mm.
Po skvělém roce 2013 vplul Ivo Koblasa krá-
lovsky i do roku 2014 a to ziskem 3. místa na
mistrovství světa na dráze v mexickém Aquas-
calientes. Ve svém výborném tažením světo-
vým pelotonem handicapovaných Ivo pokračo-
val vítězně i v květnu na závodech světového
poháru v Toskánsku, následně vyhrál evropský
pohárový závod v německém Elzachu i další
evropský pohárový závod ve slovenské Vrátné
Doline a stal se vedoucím závodníkem světového
rankingu.

Brno - 1. září 2014: Ivo vícemistrem světa 2014

S touto medailí ve stříbrném provedení se nyní vracejí
na jižní Moravu z amerického Greenville černohorský čerstvý vicemistr světa
v závodě pelotonu zdravotně hendikepovaných cyklistů na UCI Para Cycling
šampionátu 2014 Ivo Koblasa a jeho trenér z brněnského Favoritu, nedávný
absolvent Fakulty sportovních studií MU Mgr. Lukáš Petr. 

Nedělní stříbro po fotofiniši v cíli více než 60kilometrového závodu v
Americe je už druhým letošním triumfem teprve 21letého závodníka, který už
zjara stál na pódiu na mexickém velodromu při mistrovství světa v dráhové
cyklistice. Koblasa startuje v kategorii, do které ho podle vyhodnocení
stupně postižení zařazují pravidla světové federace.
 

Obě medaile i výhry v závodech Světového a Evropského poháru Koblasu
posouvají ke kandidátům na úspěch při Paralympijských hrách v Riu 2016. Za
špičky čs. kandidátů - Koblasových vzorů Jiřího Boušky, Jiřího Ježka a
Michala Starka - je brněnský rodák výrazně nejmladším.
 

K cyklistice se Koblasa dostal vlastně náhodou: v rámci rehabilitace po
léčbě zákeřné dětské nemoci. Zkušený cyklistický trenér, legenda Favoritu
Brno Miroslav Černohlávek v něm pak objevil bojovníka - sportovce. Na dráze
i na silnici. "Kdyby tak jako on sportovali, trénovali i ti kluci a děvčata,
kteří nepoznali žádnou vážnou chorobu, to bychom měli rekordmanů!" - říká
emeritní trenér.

 

Mladý čs. paralympionik Ivo Koblasa stihl dnes na kole na španělské silnici v SP stříbrný spurt 
 
27. července 2014 - Segovia: Úspěšně si vedli čeští reprezentanti i v dnešních závodech pelotonu na mítinku Světového poháru zdravotně hendikepovaných cyklistů v Cantimpalos u španělské Segovie. Po pátečních časovkách s řadou českých medailových umístění byly dnes na programu závody se společným startem na 8kilometrovém silničním okruhu. Zápolilo na 400 soutěžících ze 38 zemí, mj. i někdejší pilot automobilové formule 1 Ital Alex Zanardi, který teď sklízí úspěchy (včetně medailí z paralympiády v Londýně 2012) na galuskách tříkolové formule - handbiku, čili kola na ruční pohon.
Po 64 km finišovaly do cíle kategorie s nejzkušenějšími čs. paralympioniky.
 
Z výsledků -
ktg C2: 1. Israel Hilario Rimas (Peru), 2. Ivo Koblasa (Česká republika, Favorit Brno), 3. Maurice Eckhard Tio (Španělsko),... v hlavním poli Michal Stark, v další skupině Matěj Benda (vš. ČR).
 
Ivo Koblasa, 21 let: "Peruánec Rimas nastoupil v předposledním kole, únik mu rychle narostl. Když se nechtělo jiným, vyrazili jsme po něm s domácím  vítězem páteční časovky Eckhardtem Tiem. V cíli mu zbyl náskok 25 vteřin. Já jsem byl proti Španělu rychlejší v půlkilometrovém spurtu do cíle o nějakých 20 metrů. Neletěl jsem do Španělska tentokrát úplně fit, ale protože šlo před srpnovým mistrovstvím světa v Americe o poslední závod SP, chtěl jsem stát na stupních i tady. Po bronzové časovce stříbro dnes ze závodu pelotonu beru!"

 

Paracyklisty máme špičkové: Ježka, Koblasu čeká zítra časovka SP ve Španělsku

Praha, Brno – 24. července 2014: Udržet pořadí v čele světový žebříčků ve svých divizích! To jsou cíle českých paralympijských cyklistů - reprezentantů, zkušeného vítěze Paralympiády Jiřího Ježka (39, D.A,S. – Duratec team Praha) a nadějného, teprve 21letého Ivo Koblasy (Favorit Brno). Zítra v pátek je na mítinku seriálu Světového poháru ve španělské Segovii čeká časovka jednotlivců. A pak i závody pelotonu.

V nevelké čs. cyklistické výpravě by tito dva a další zkušený, Michal Stark, měli být oporami. Koblasa se blýskl před týdnem, ještě před povodní, která vážně narušila tamější silnice, výhrami časovky i závodu pelotonu při Evropském poháru ve slovenské Těrchové. Ježek odpočíval, soustřeďoval se na tento víkend.

Koblasa má před víkendem přání: "Rád bych věnoval kvalitní výsledek svému marodícímu staršímu trenérovi, panu Miroslavu Černohlávkovi. Zažil jsem s ním v Brně jako kluk, pro kterého bylo kolo nejdřív jen rehabilitací po těžké nemoci z dětství, nečekané. Byl  už dávno špičkovým trenérem mnoha reprezentantů, včetně medailistů OH, MS a ME, a přesto si dokázal najít čas i na začátečníka, na moje trénování, které bylo spíš bojem o život, abych se vůbec bezpečně pohnul... Dokázal motivovat i poradit s technikou, vlastně se vším! Na velodromu i na silnici." 

Na konci srpna čeká v americkém Greenville paracyklisty světový šampionát UCI. Bude prestižní - a bude v polovině olympijského cyklu mezi Londýnem 2012 a Riem 2016. Už teď se rodí základní sestavy pro brazilskou paralympiádu.

 

Vážené redakci zpráv a sportu

a k t u a l i t a
(pondělí 14. 7. 2014)
KOBLASA ZASKOČIL ZA CHYBĚJÍCÍHO JEŽKA: 2 VÝHRY NA EVROPSKÉM POHÁRU (KE 21. NAROZENINÁM)

Těrchová – 14. července 2014: Zlatým víkendovým double se blýskl na Slovensku při Evropském poháru zdravotně hendikepovaných cyklistů český paralympionik z Londýna Ivo Koblasa. Po sobotní výhře s 8minutovým náskokem na dvojici nejbližších pronásledovatelů včera s více než minutovou převahou skončil první také v časovce jednotlivců.

Dvě výhry si tak symbolicky přidal ke svým čerstvým, teprve 21. narozeninám. Pojistil si vedení v Evropském poháru.

Závodník brněnského Favoritu a zároveň člen sestavy Spastic Handicap jede od londýnské paralympiády, na které debutoval, v podobném zdravě ambiciózním stylu jako jeden z jeho vzorů, 39letý Jiří Ježek. Historicky nejúspěšnější čs. paralympionik Ježek na Evropském poháru v Jánošíkově kraji nyní nestartoval, připravuje se na konec měsíce - na finále Světového poháru ve Španělsku.

Hlavní cíle Ježka i Koblasy jsou shodné – kromě úspěchů v seriálech Evropského poháru i Světového poháru probojovat se, reprezentovat Českou republiku a uspět na Paralympijských hrách v Rio de Janeiro 2016.

Z výsledků – časovka jednotlivců Vrátna – Starý Dvůr, 11 km, startovalo 11 zemí:

ktg. C1, C2, C3: 1. Ivo Koblasa 17:33 min., 2. Matěj Benda (oba ČR) – 1:06 min., 3. Jaroslav Švestka (SVK) – 1:38, 4. Victor Hugo Marquez Garrido (VEN) -1:44, 5. Attila Olah (ROM) -2:11, 6. Miloš Glavonjič (SRB) -9:36,…

Předcházející sobotní výsledky – závod jednotlivců na 36 km: 1. Ivo Koblasa 17:33 min., 2. Matěj Benda (oba ČR) -8:37,3. Attila Olah (ROM) -8:38, 4. Jaroslav Švestka (SVK) – 8:59, 5. Victor Hugo Marquez Garrido (VEN), 6. Miloš Glavonjič (SRB) oba -1 kolo,…

(Zdroj: ViaMedia EU, tf. 777 898 554, 776 359 836)
 
Český paralympionik Ivo Koblasa najel v Tatrách na peloton EP 8 minut

Terchová – 12. července 2014: S excelentní převahou 8 minut vyhrál dnes první závod dvoudenního Evropského poháru zdravotně hendikepovaných silničních cyklistů v Nízkých Tatrách na Slovensku 20letý český paralympionik Ivo Koblasa. Svěřenec trenérů Černohlávka a Petra z brněnského Favoritu se dokázal vyrovnat i s přítomností favorizovaného mistra světa, venezuelského Márqueze Garrida Victora Huga a upevnil si tak v Jánošíkově rodišti Těrchové vedoucí postavení na mezinárodním žebříčku sezóny.

Koblasa volil v kopcích Vrátné doliny taktiku brzkého nástupu do sóla, vystupňoval tempo a podařilo se mu všem pronásledovatelům výrazně odjet. Stříbro v jeho kategorii vybojoval Matěj Benda (Česká republika), bronz Rumun Attila Oláh, oba dojeli se ztrátou 8:32 min.

V zítřejším závěrečném dnu slovenského mítinku Evropského poháru čeká soutěžící cyklisty časovka jednotlivců.

Ivo Koblasa je nejmladším, zato silným cyklistickým želízkem pro Paralympiádu 2016 v Rio de Janeiro.

(Zdroj: ViaMedia.cz.eu@email.cz, 00420 776359836)

//Fofo z vyhlašování medailidstů dnešního závodu silničních cyklistů v Těrchové: 1. Ivo Koblasa (CZE), 2. Matěj Benda (ČR) - 8:22 min., 3. Attila Oláh - 87:22 min., atd. - Volně k použití, archív Ivo Koblasy//

Přílohy

Tisková zpráva - aktualita

PARALYMPIONIKOVO SKVĚLÉ JARO:

PŘI SP V ITÁLII TEĎ IVO KOBLASA (20) UJEL PELOTONU O 2:20 min.!

13. května 2014 - Černá Hora: Víkendový vítěz jednorázového závodu pelotonu při mítinku cyklistického Světového poháru zdravotně hendikepovaných v italském Castigliore je už doma a spokojen. Ivo Koblasa (20) ujel všem soupeřům své kategorie v závodě na 65 km, nejbližšímu z pronásledovatelů o 2:20 minuty! Dlouho nevídané...

Větrnou loterii, tedy zda osadit novou meridu koly s vyššími nebo nižšími ráfky, se podařilo vyřešit správnou volbou. A závod s početnou konkurencí se vyvíjel šťastně. Nejmladší z čs. paralympioniků z Londýna, který už nyní bojuje o nominaci k Riu 2016, od počátku hlídal nástupy ze špice pelotonu i útočil. Nerozhodilo ho ani to, když mu taktizující soupeři přestali střídat. V pátém okruhu toskánským městem zabral, nasadil k sólo úniku, a na jeho pronásledování už nikdo neměl.

V předcházejícím závodě v Castigliore, v časovce, dojel Koblasa osmý. Ve víkendovém závodě pelotonu z české výpravy reprezentantů s různým druhem zdravotního hendikepu dokázal zvítězit na klasickém kole pouze Koblasa (na 65 km). Nejzkušenější paralympionik Jiří Ježek přijel do cíle po 97 km druhý za Italem Michelle Pittacolou a Jiří Bouška na 6. místě. Slušnou formu ukázal handbiker Patrik Jahoda.

Sympatický Koblasa, který trénuje jak v kopcích na Blanensku, tak ve větrných rovinách Břeclavska a Znojemska, má skvělé jaro. Na dubnovém MS na velodromu v Mexiku vybojoval bronz, teď přidává úspěchy na silničním kole. Z dospělých v týmu Favoritu Brno je na tom letos svěřenec trenéra Miroslava Černohlávka zatím nejlíp.

(Zdroj: 776359836, foto z Castigliore: vítězný Ivo Koblasa, zdroj foto: tým Ivo Koblasy, volné k použití)

 

Troufá si! Bronzový z dráhařského MS cyklistů Ivo Koblasa o víkendu na Českém poháru silničářů v Kyjově

 
18. dubna 2014 - Brno: Čerstvý bronzový sprinter na 1000 m ze světového šampionátu zdravotně hendikepovaných cyklistů, 20letý Ivo Koblasa (Favorit Brno, s podporou Merida Czech), se třetí den po návratu z MS na velodromu 2600 m nad mořem v Mexiku postaví srdnatě na sobotní start společně se zdravými v náročném silničářském závodu v kopcích kolem Kyjova. Sobotní závod na okruhu Strážovice, Věteřov, Sobůlky, Kyjov, v případě mužů od 14 hodin na 9 okruhů, a nedělní další, kritérium ulicemi vysvátkovaného Kyjova, se pojedou pod záštitou jihomoravského hejtmana a kyjovského starosty Františka Lukla. A budou nejatraktivnějšími cyklistickými akcemi v republice o velikonočním víkendu. 
 
Oba mítinky nabídnou šance i dalším kategoriím, včetně příchozí mládeže - děvčatům a klukům bez závodnických licencí. Právě Kyjov a tamní klub trenéra Vladimíra Huška CK DACOM PHARMA se stal v posledním desetiletí jedním z nejúspěšnějších dodavatelů talentů do čs. reprezentace. Mladí míří ve stopách úspěšného profesionála Jana Bárty...
 
Oba hlavní závody jsou součástí Českého poháru.
 
Česká cyklistiky nachází v Jihomoravském kraji už čtvrtý víkend za sebou, od březnové bikerské "Primavery" na Hrušovansku přes Velkou cenu Hlohovce silničářů, silničářskou klasiku Brno - Velká Bíteš - Brno, po Kyjov, spolehlivé pořadatele. Na rozdíl například od hlavního města Prahy, kde právě oznámili "z technických důvodů" zrušení prvomájového pohárového klání mládeže a žen v pedálech.
 

Tisková informace

Vážené redakci zpráv a sportu

Aktualita – čs. medaile na MS cyklistických zdravotně hendikepovaných v Mexiku

ROSTE TALENT PRO PARALYMPIÁDU:

Bronzového brněnského sprintera Ivo Koblasu (20) na MS na velodromu předjeli jen dva Číňani

13. dubna 2014 – Aguascalientes: Druhý závodní den mexického světového šampionátu zdravotně hendikepovaných cyklistů na velodromu sedmisettisícového města Aguascalientes přinesl českému sportu cennou bronzovou medaili. Vybojoval ji nejmladší z čs. čtveřice, teprve 20letý závodník brněnského Favoritu Ivo Koblasa v disciplíně 1000 m sprint. Zajel nový čs. rekord 1:16,210, přiblížil se i dosavadnímu světovému rekordu.

Devátý skončil druhý z čs. reprezentantů Michal Stark. První a druhou příčku obsadili Číňani, vítěz Koblasovy kategorie C2 Xuie Hao přitom v nadmořské výšce 2 km zlepšil platný světový rekord o velmi neobvyklé 2 a půl vteřiny. Jako rekordní dosud platil čas Němce Tobiase Grafa z paralympiády 2012 v Londýně.

Bronzový medailista Ivo Koblasa je ve svém věku pouhých 20 roků mezi světovou špičkou i v české reprezentaci zdravotně hendikepovaných sprinterů dalece nejmladším. „Učím se od starších a jsem rád, že jsem se dnes na MS po předchozích čtvrtých místech posunul k medaili. Mým cílem je probít se a dobře reprezentovat na Paralympijských hrách 2016 v brazilském Riu,“ říká svěřenec legendárního brněnského trenéra mnoha cyklistických olympioniků Miroslava Černohlávka.

V kategorii C4 na 1000 m zvítězil po zlepšení vlastního světového rekordu Brit Jody Cundy před Slovákem Jozefem Metelkou (28 let). Češi: 6. Jiří Bouška, 8. Jiří Ježek. Metelka vyhrál v předchozím dnu stíhačku na 4 km před stříbrným Ježkem.

V neděli je na programu MS ve sluncem rozpáleném Mexiku, pod nafukovací střechou velodromu v Aguascalientes , týmový sprint. „Na ten se s kluky moc těšíme,“ potvrzuje Koblasa chuť české výpravy útočit na další medaili.

Z výsledků – 2014 UCI Para-Cycling World Championships, mistrovství svět zdravotně hendikepovaných cyklistů na velodromu, Aguascalientes / Mexiko, 12. 4. 2014 – druhý den šampionátu,

1000 m sprint, ktg. C3: 1. Xuie Hao (CHN 1:13,235 min. – světový rekord, průměrná rychlost 49,157 km/h., 2. Liang Guihua (CHN) 1:13,684, 3. Ivo Koblasa (CZE, Favorit Brno) 1:16,210 min., 4. Arslan Gilmutdinov (RUS) 1:16,712, 5. Roger Bollinger (SUI) 1:17,574, 6. Alvaro Gaolvis Becerra (COL) 1:17,754 min.,…9. Michal Start (CZE) 1:19,841 min.,…

Ktg C4: 1. Jody Cundy (GBR) 1:01,466 mmin., tj. průměrná rychlost 58,569 km/h. – světový rekord, 2. Jozef Metelka (SVK) 1:05,244 min., 3. Wei Guoping (CHN)1:05,781 min., 4. Masashi Ishii (JPN) 1:06,124, 5. Carol-Eduard Novak (ROM) 1:06,815, 6. Jiří Bouška (CZE) 1:06,832, 7. Justin Wildhalm (USA) 1:07,644, 8. Jiří Ježek (CZE) 1:08,422 min., …

(Zdroj: ViaMedia, e-mail:viamedia.cz.eu@email.cz

 

foto: Mladý čs. Reprezentant Ivo Koblasa na bronzovém stupni po sobotním sprintu v Aguascalientes při MS zdravotně hendikepovaných cyklistů, volné k použití)

 

Veterán Ježek vicemistrem světa, jihomoravský "bažant" Koblasa 9.: ve stíhačce na rozpáleném velodromu v Mexiku

12. dubna 2014 - Aquascalientes: Světový šampionát zdravotně hendikepovaných cyklistů začal na vysokohorském velodromu mexického města Aquascalientes povzbudivě. Všichni čs. reprezentanti se ve stíhacích závodech na 3 nebo 4 km umístili v top desítce. Nejlépe pražský zkušený Jiří Ježek (39), který podlehl až ve finále slovenskému závodníku Jozefu Metelkovi (28).
 
Nejmladší z našich, 20letý paralympionik z Černé Hory na Blanensku, závodník Favoritu Brno Ivo Koblasa, vybojoval na 3000 m 9. příčku. Myslel na víc, ale cenná je tím, že se k ní probil za velmi nervních okolností: rozhodčí ho přinutili, aby spolu s mechanikem - otcem bezprostředně před startem vyměnili na dráhovém kole řídítka. Ačkoliv splňovala všechna nařízená technická pravidla UCI, a Ivo s nimi mohl debutovat předloni na londýnské paralympiádě, rozhodčímu v Mexiku se nyní prostě nezdála. Nebyl čas na diskuse - zbývaly 3 minuty...
 
Paradoxem je, že chvíli předtím jiný rozhodčí na protilehlé rovince velodromu řídítka uznal za správná... 
 
Koblasa proti mýlícímu se arbitru nepodal protest, nechtěl zbytečný rozruch, dojel v osobním rekordu, 3000 m poprvé pod 4 min. A hlavně se těší na další program MS. Také proto, že ho velmi povzbudil mezičas z 1000 m: byl nejrychlejší ze všech. A v programu MS následuje sprint.
 
Vítězem závodu stíhačů na 4 km se stal 28letý Slovák, absolvent sportovních studií v Oxfordu Jozef Metelka. Nejrychlejším časem zdolal ve finále českou legendu Jiřího Ježka (39). Metelka po amputaci levé končetiny (po nezaviněné havárii na motocyklu) používá k běžnému pohybu supermoderní bionickou protézu made in USA, v ceně více než 50 tisíc liber.
 
Mexické MS 2014 zdravotně hendikepovaných cyklistů doprovázejí v tomto týdnu vysoké teploty. Pod nafukovací střechou nad velodromem v nadmořské výšce 2 km je za poledne více než 50 st. C. Rozjížďky proto musí být ráno, finále večer - už za snesitelných teplot...
 
MS v Mexiku pokračuje dalšími disciplínami do neděle.
 

Tisková zpráva 

Sprinterem i stíhačem na velodromu 1800 m nad mořem: Jihomoravan Koblasa od zítřka na MS

9. dubna 2014: Teprve 20letý Ivo Koblasa, nejmladší z úspěšných čs. paralampioniků, stříbrný v loňském seriálu Světového poháru zdravotně hendikepovaných cyklistů a čtvrtý na MS, startuje od zítřka po boku zkušeného Jiřího Ježka a dalších na světovém šampionátu dráhové cyklistiky v Mexiku. A rád by dosáhnul k medaili.

Nově závodník brněnského Favoritu půjde na start na velodromu 1800 metrů nad mořem v 700tisícovém mexickém městě Aquascalientes takříkajíc z letadla - bez aklimatizace. A připadá si trochu jako "orchestr bez dirigenta", protože osobní trenér Miroslav Černohlávek ho z úsporných důvodů koučuje na dálku... "Ale s tím jsme se museli smířit předem. Teď už je podstatnější, že i můj dráhový speciál přiletěl se mnou včas. A aby se nám od čtvrtku dařilo, celé výpravě..."

Start na letošním jihoamerickém MS ve sprintu i ve stíhacích disciplínách je pro závodníka z Černé Hory na Blanensku stupněm na cestě k paralaympiádě v Rio de Janeiro 2016.

Tisková informace

Bažant Koblasa na MS do Mexika. V týmu i s Ježkem, jemuž dráhové kolo zloděj nechal...
 
21. března 2014 - Brno: Druhý muž loňského mistrovství světa paralympioniků, druhý u ve Světového poháru, cyklista z Černé Hory na Blanensku teprve 20letý Ivo Koblasa, výrazný sportovní talent v péči zkušeného trenéra brněnského Favoritu Miroslava Černohlávka, byl v tomto týdnu nominován k dubnovému MS na velodromu v Mexiku. Mění to výrazně jeho plány. Zítra v sobotu chce být u startu bikerské "primavery" v Šanově na Znojemsku, najede rychlé kilometry v teple jihu Moravy, a v dalších trénincích jako jeden z prvních oživí po zimě i klopený betonový ovál v Brně. 
 
"Bažant" Koblasa se hodí i do sestavy týmu České republiky, který je do Mexika přihlášen i pro soutěž družstev. Lídrem sestavy bude nejzkušenější paralympionik Jiří Ježek. S potřebnou dávkou štěstí v neštěstí. Koblasa: "Když se Ježour vrátil před pár dny domů ze zahraničního soustředění, zjistil, že mu zloděj ukradli skoro všechna závodní kola, která měl sestavená pro novou sezónu. Ukradl mu i to kolo, na kterém jel loni časovku při Tour de France. Ale naštěstí dráhovku nesebrali... Vážím si toho, že budu moci závodit po boku tak zkušeného staršího kamaráda."
 
(Zdroj: 731656834, mče)

Blanensko a Boskovicko 5plus2.cz

Cyklistu Ivo Koblasu čeká příští rok kvalifikace na Rio
11. 12. 2013, 6:00  |  sport  |  Blanensko a Boskovicko

ČERNÁ HORA - Vítězství v Evropském poháru a druhé místo v celkové klasifikaci Světového poháru. Hendikepovanému cyklistovi Ivo Koblasovi z Černé Hory na Blanensku se letošní sezona vydařila. Příští rok ho čeká první krok k dalšímu cíli. Účasti na Letních paralympijských hrách v Rio de Janeiru.

Letošní rok máte za sebou. Jak ho hodnotíte?

Jako velmi úspěšný. Zatím nejlepší v mojí kariéře.

Jakých výsledků si nejvíce ceníte?

Určitě druhého místa v celkovém hodnocení Světového poháru. K tomu musím říct, že jsem ve světovém pelotonu nejmladší (Ivovi je 20 let – pozn. autora).

Můžete poodhalit, jak se to projevuje? Chybí vám zkušenosti, naježděné kilometry, nebo ostré lokty?

Především zkušenosti (úsměv).

Menší zklamání jste asi zažil na mistrovství světa?

Souhlasím. Čtvrté místo nemají sportovci moc rádi. Navíc to bylo 11 milimetrů od bronzu.

Co vás čeká v zimní pauze?

Příprava na trenažéru, ale také trénink na dráze ve Vídni. V únoru, v březnu bych měl vyjet na první soustředění do tepla. Také budu pracovat na projektu integrace hendikepovaných dětí spolu se zdravými žáky v tělocviku v základních školách.

To zní zajímavě. Můžete to trochu rozvést a prozradit, jak to bude vypadat?

Zažil jsem to na vlastní kůži. Chodil jsem do sportovní třídy, která se věnovala zápasu. Když jsem to dokázal já, splynout ve třídě se zdravými dětmi, proč by se to nemohlo podařit i jiným lidem s nějakým hendikepem.

Kromě silnice se věnujete i dráhové cyklistice. Na příští paralympiádě v Brazílii byste se měl v teamsprintu právě na dráze představit společně s nejlepším českým hendikepovaným cyklistou Jiřím Ježkem. Čeká vás společná příprava?

Předpokládám, že se představíme na nějakých mezinárodních závodech.

Jiří Ježek si letos zajel jako předjezdec časovku na slavném etapovém závodě Tour de France. Je to také váš sen, nebo byste bral raději zlato z paralympiády?

Vzhledem k mému postižení nejsem schopen excelovat mezi profesionály jako Jirka. Proto považuji za svůj absolutní vrchol zisk cenného kovu na paralympiádě.

Už máte sestavený plán na rok 2014?

Chci objet celý seriál Evropského a Světového poháru. V roce 2014 se už bude rozhodovat o kvalifikaci na paralympiádu v Riu. Na mistrovství světa bych rád získal medaili.

 

Koblasa už po úspěších vyhlíží paralympijské hry v Riu

Brněnský cyklista Ivo Koblasa na londýnské paralympiádě. 

Brněnský cyklista Ivo Koblasa na londýnské paralympiádě. Autor: archiv Iva Koblasy

19.9.2013 21:34

Brno – Když se řekne český hendikepovaný cyklista, každému se vybaví jméno Jiřího Ježka. To se může za pár let změnit. Dvacetiletý Brňan Ivo Koblasa po vydařené sezoně vyhlíží paralympijské hry v brazilském Riu de Janeiru. Aby ne, když na letošním Světovém poháru vybojoval celkové druhé místo. Tím ale výčet jeho aktuálních úspěchů nekončí.V silničním závodě na světovém šampionátu v Kanadě dojel čtvrtý a vyhrál na domácím mistrovství časovku. „Po úspěchu v letošní sezoně pořád myslím na Rio," přiznává nejmladší držitel trikotu pro lídra světového poháru v jeho historii.O motivaci nemá Koblasa nouzi. Svému sportu je maximálně oddaný. „Cyklistika je pro mě vším a mou hlavní touhou je proslavit Českou republiku," upozornil Koblasa.Největší šanci na splnění svého cíle má za tři roky v Riu. Loni mu při paralympijském debutu v Londýně unikala medaile o kousek. V týmovém sprintu byl se zkušenými partnery Jiřím Ježkem a Jiřím Bouškem čtvrtý. „Teď čekám bronz. Minule nás porazili Amíci, teď se už musíme prosadit my," směje se Koblasa.Ten je z české party samozřejmě nejmladší. Ježkovi je už 38 let, Bouška oslaví v závěru roku 34. narozeniny. Po lidské stránce si ale naprosto sedí. „Těší mě, že oba ještě chtějí v Riu startovat. Jsou ochotni udělat maximum pro úspěch. Vážím si toho, že mně tito zkušení jezdci hned přijali mezi sebe do týmu. Radí mi, jak se dále zlepšovat," těší Koblasu, který v šesti letech po epilepsii prodělal operaci mozku, při níž mu lékaři oddělili obě hemisféry. Po tomto zákroku se musel začít znovu učit chodit, mluvit, jezdit na kole a lyžovat. Už v osmi letech se pustil do závodění a cyklistice obětuje všechno.Připravuje jej brněnská trenérská legenda Miroslav Černohlávek, jenž v minulosti vedl úctyhodnou spoustu závodníků. „Zaměřujeme se více na dráhový trénink a vylepšení rychlosti. Má ještě rezervy. Důležité je jeho odhodlání. Šance na olympijskou medaili v týmovém sprintu je velká," tvrdí trenér Černohlávek.

Autor: Michal Čejka

Listy regionů 9 Říjen/13

Ivo Koblasa-Vítězství vůle

 
Listy Regionů 6Zář/130

Ivo Koblasa opět bodoval

Schránka02

Věc: závěrečné zhodnocení úspěchu paralympijského reprezentanta Iva Koblasy

Ve dnech 23.8 – 1.9. 2013 se Ivo Koblasa ( nejmladší český paralympijský reprezentant v cyklistice) zúčastnil dvou významných závodů a to:

1)      Světového poháru v Kanadském Matane ( 23.8. – 25.8. 2013 )

2)      Mistrovství světa v Kanadské Baiu Comeau (30.8. – 1.9.2013 )

Světový pohár  2013

V tomto poháru nastupoval Ivo se snahou získat co nejvyšší postavení v celkovém hodnocení. Ivo je nejmladším závodníkem světového pelotonu handicapovaných cyklistů a letošní ročník byl jeho prvním, který absolvoval. V Matane nastupoval nejdříve 23.8. k časovce ,která byla postavena na městském okruhu o délce 8,6 km, tento okruh absolvovali závodníci dvakrát. Od počátku příletu byl Ivo handicapován opožděným příletem kol, která dorazila pouhé dvě hodiny před startem. Díky rychlé práci mechanika se podařilo časovkářský speciál  Merida Warp připravit 45 minut před startem. I přes nemožnost patřičného rozjetí  Ivo do závodu nastoupil, jako raketa a v cíli ukončil časovku na svém letošním maximu a to 4.místě.

Po páteční časovce na Iva čekal v neděli silniční závod, který byl vypsán na 57 km na stejném městském okruhu,  jako časovka. Zde Ivo nastupoval s pokynem hlídat si čelo pelotonu a nedopustit jeho odjetí, to se mu po celý závod dařilo, ale dlouhé učinkování na čele pelotonu ho stálo hodně sil, přesto v hromadném spurtu skončil na výborném sedmém místě.

Součet výsledků pohárových závodů z Itálie ( 6. a 1. Místo ). Španělska ( 5. a 3. Místo ) a následně zde v Kanadě Ivovi přinesl zisk 112 bodů do světového poháru, kde obsadil fantastické 2.místo o pouhé dva body za závodníkem Colinem Lynchem z Irska.

Mistrovství světa 2013

Pro mistrovství světa byl Ivův hlavní úkol zisk jednoho umístění do 5.místa.Což v konkurenci, která výrazně narostla vůči pohárovému závodu  velmi  náročný.

Nejdříve byla připravena pro závodníky časovka na dne 30.8., tato byla postavena na okruhu o délce 8 km v Baie Comeau a závodníci ji absolvovali dvakrát. Ivo vystartoval v 10,07 hod. a od počátku se stal velkým překvapením této časovky. Na posledním mistrovství světa v roce 2011 skončil na 16.místě.Ivo postupně zvyšoval tempo až z toho na závěr bylo neuvěřitelné 6.místo.

V neděli 1.9. čekalo na závodníky, ale také pro početné řady diváků, velké finále v mistrovství světa a to v silničním závodě. Na startu stálo cca. 50 závodníků toužících po nejvyšší metě a to je zisk titulu mistra světa za rok 2013.Závod se odehrával na okruhu o délce 11,4 km s 1,2 km stoupáním s průměrným sklonem 11 %,tento okruh jsme absolvovali 5 x. Do dnešního závodu jsem měl pokyn držet se do 5.místa během závodu a v maximální míře se buďto chytnout úniku, nebo se připravit na hromadný spurt. Po celou dobu závodu střídal nástup za nástupem, průměrná rychlost se blížila 41 km/h, mně se dařilo tyto nástupy zachycovat postupně bylo jasné, že stále se zmenšujicí  hlavní pole čeká závěrečný sprint. Do závěrečného finiše nastoupil peloton již 2 km před cílem, toto tempo jsem zachytil a stále se držel v pop

 

  •