Aktin.cz rozhovor s Ivem

Ivo Koblasa: "Rio pro mě bylo druhou paralympiádou"

Jan Kavalír Jan Kavalír před 3 dny

Ivo, představ se, prosím, stručně čtenářům serveru Aktin.cz. 

Je mi 23 let a od svých 8 let jezdím intenzivně na kole. Cca od 12 let jsem členem brněnského cyklistického oddílu TJ Favorit Brno, za který jezdím i v současné době. Když jsme bydleli v Brně, jezdil jsem se závodníky Favoritu na pravidelné tréninky. Můj trénink byl vždy přizpůsoben mým zdravotním omezením. Tyto tréninky mě postupně posunovaly dopředu, výsledkem byl zisk 16 titulů Mistra ČR v handicapovaných cyklistech. Postupně jsem přešel z českých závodů na mezinárodní scénu. Nejdříve jsem cestoval na evropské poháry handicapovaných cyklistů. Tím prvním byly závody ve slovenské Vrátne Doline, kam se pravidelně každý rok vracím na závody. Po evropských závodech jsem se posunul na světové pohárové závody a mistrovství světa, taktéž na paralympiádu, tou první byl Londýn 2012.  

Popiš prosím čtenářům svůj zdravotní handicap. 

Prodělal jsem dětskou mozkovou obrnu v jejímž důsledku mám epilepsii. Tato byla medikamenty nezvládnutelná, a proto jsem v 6 letech podstoupil operaci – calosotomie (oddělení hemisfér mozku operativním způsobem). V současné době jsem jediným závodníkem na světě, který závodí na vrcholové úrovni s tímto typem postižení.   

Jaké jsou tvé doposud největší sportovní úspěchy a na které z nich jsi nejvíce hrdý? 

Získal jsem stříbrnou medaili ze silničního závodu na silničním mistrovství světa v roce 2014 v Greenville (Jižní Carolina) a dále 1x bronzovou medaili na MS v silničním závodě v roce 2015 ve Švýcarsku a dvě bronzové medaile na MS na dráze v 1 km v Holandsku 2015 a Mexiku 2014. 

 

Ivo Koblasa

Jak vnímáš to, že i člověk s tvým handicapem může žít sportem a reprezentovat tak sám sebe a svou vlast? 

Je to velká pocta a zodpovědnost. Sport pro mě znamená strašně moc, cyklistiku miluji a kombinace s úspěšnou reprezentací je pro mě tím nejlepším, co mě mohlo potkat. Je to velká zodpovědnost k partnerům, kteří mě podporují.  

Jsme na stránce o zdravém životním stylu. Vrcholový sport je extrémně náročný fyzicky i psychicky. Co děláš ty pro to, abys správně fungoval a byl zdravý?  

Tréninkové dny prokládám pravidelnou návštěvou sauny a regeneračních zábalů v hotelu Sladovna v Černé Hoře. V zimě jezdím na sjezdové lyže, kde vždy zrelaxuji a naberu novou chuť do další sezóny.  

Jak vypadá tvůj typický den, co se týče stravování před nějakým velkým závodem? Můžeš popsat takový jídelníček od rána do večera včetně doplňků stravy?

Trénuji každý den, ráno začínám strečinkem a den končím strečinkem před spaním.  

  • V pondělí chodím do posilovny, posléze 1 hodinu na trenažeru.  
  • V úterý mám dráhový trénink od jara do podzimu na brněnské dráze TJ Favorit Brno, v zimě to je dle možností ve Vídni na dráze.  
  • Středa patří objemovému tréninku venku na kole, v případě nepřízně počasí na trenažeru.  
  • Ve čtvrtek je to pak intenzivnější trénink, kde trénuji rychlost.  
  • V pátek potom intervalový trénink, opět dle počasí buďto na silnici či trenažeru.  
  • Sobota a neděle je ve znamení objemových tréninků, nebo se v sezoně jedná o závodní dny.  

Co se týče jídla, jím vše, nejsem vybíravý v jídle, v zásadě se vyhýbám smaženým věcem, hodně jím zeleninu, těstoviny, ryby a drůbež. Snídám chléb s marmeládou, někdy přidám jogurt a k tomu zelený čaj. Oběd mívám kolem 12 hod. Poslední dobou jsem si oblíbil i stravu vegetariánskou upravovanou jen do 42°C. Na tyto obědy chodím do Secret of Raw na Lidické ulici v Brně. Večeře volím lehčí. Domácí teplou stravu mi připravuje máma, ta se vždy postará o správné porce i načasování jídla nejen před závody, ale i v tréninkových dnech. Doplňky stravy používám od firmy Reflex Nutrition, tyto suplementy mi umožňují vydržet při závodech jen s tekutým nápojem, nemusím používat gely a tyčinky. Dnes se již neobejdu ani bez zeleného ječmene a chlorely, které mi zajišťují přísun správných vitamínů a živin. 

Čtenáře Aktinu bude určitě zajímat i to, jak vypadá tvůj trénink v posilovně. Jakým způsobem tedy zařazuješ posilovnu, která je pro tvůj sport pouze doplňkem?

Aktuálně chodím 2x v týdnu do posilovny a to v pondělí a ve čtvrtek do Gold's Gym v Brně. Přeš zimu cvičím intenzivně celé tělo, jinak když mám sezónu, tak se zaměřuji na vršek těla. Ke svému cvičení využívám celé vybavení posilovny. Můj trénink řídí kondiční trenér Robert Syrový. Pro každou tréninkovou jednotku připravuje sestavu speciálních cviků.  

Můžeš nějakým způsobem popsat přípravu před vrcholem sezóny a rozepsat se o periodizaci a třeba posledním týdnu před soutěžním vrcholem?

Každý trénink je trošku jiný, dny mám poskládané tak, jak jsem uvedl již výše. S blížícím se vrcholem sezóny (ty mívám většinou dva) se připravuji v propracovaném systému 5týdenní přípravy, kdy začínáme standardními tréninky, viz výše, postupně přidáváme intenzitu, která převažuje nad objemem. Asi týden před vrcholem přichází speciální 4 - 5denní blok dvoufázové přípravy v horách. Jezdíme na Hochkar, nehledám žádné vysoké kopce, spíše čisté prostředí a klid na trénink spolu s kvalitními silnicemi. Před Riem jsme tuto přípravu přesunuli na silnice v okolí Blanska a udělali jsme dobře. Jde o to hlavně vše dobře načasovat.  

Rio 2016. Obrovská sportovní událost a pro tebe, řekl bych, úspěšná. Jaká to pro tebe byla zkušenost?

Rio bylo pro mě druhou paralympiádou a vzhledem k rozporuplným informacím o Riu jsem nevěděl, do čeho poletím. Rio bylo pro mě velkým překvapením. Ubytování na solidní úrovni, přátelští diváci, ale hlavně fantastické publikum. Možná se málo ví o tom, že jak paralympiáda v Londýně (2.5 milionu návštěvníků), tak i Rio (1.690 milionu návštěvníků), zachránila pořadatele před ztrátou. Paralympiáda zaplatila celkové náklady a byla výrazně úspěšnější po komerční stránce, než olympiáda. Když končila paralympiáda v Londýně, tak při závěrečném ceremoniálu starosta Londýna vše popsal slovy: "Vážím si těchto sportovců, protože musí nejdříve překonat svůj handicap a následně závodit na té nevyšší úrovni a právě tito sportovci jsou pro nás inspirací a vzorem." 

Máš medaile z velikých soutěží a Českou republiku reprezentuješ úspěšně. Projevuje se to nějak v tom, co si sportem vyděláš a jak tě popřípadě podporují sponzoři, nebo máš pocit, že ten zájem o tvou osobu a tvůj sport stále ještě není tam, kde by měl být?

Myslím si, že díky mé vůli dobře reprezentovat sebe, ale i partnery a díky mým výsledkům (4 medailista z MS, 16x mistr ČR na silnici a v časovce, 2x nejlepší handicapovaný cyklista ČR) se nám daří zabezpečit náklady na mé závodění. Já sám nejsem placen cyklistikou, tak daleko cyklistický svět v ČR ještě nepokročil, ale díky skvělým partnerům mám technické zabezpečení na té nejlepší světové úrovni a pevně věřím, že jednoho dne přijde i to finanční zabezpečení mé osoby. 

Ivo, díky za rozhovor a ať se daří!

Děkuji. Čtenářům přejí hlavně hodně zdraví v tomto novém roce.  

Ivo Koblasa